Aile Eğitimi Nedir? Aile Eğitimi Nasıl Uygulanır? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Aile Eğitimi Nedir? Aile Eğitimi Nasıl Uygulanır?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Aile eğitimi, aile bireylerinin diğer bireylerin gelişimi, eğitimi, sağlığı için yaptığı uygulamanın bir parçası olduğu eğitim sürecidir. Son dönemde popüler olarak kullanılan bir yöntemdir. Bizim ailelere öğrettiğimiz sistemin temelinde Refleks Terapi var. Herhangi bir hastalık ya da disleksi gibi çocuğun eğitimi ile ilgili bir problemde ailelere programın öğretilmesi ile tedavi süreci başlamış olur.

 

 

Aile Eğitimi Nedir?

 

Aile eğitimi, aileden en az bir kişinin uygulama yapılacak kişinin tedavisinde görev üstlendiği ve eğitildiği bir programdır. Bu sistemin en önemli avantajlarından birisi daha sakin bir ortamda genellikle de kişinin kendi evinde uygulanmasından dolayı herhangi bir saatte uygulanabiliyor olmasıdır. Aile eğitimi bu işin uzmanları tarafından öğretilmektedir. Yüz, ayak ve elden kullanılan tedavi haritaları kişiye özel olarak yapılan değerlendirme sürecinden sonra belirlenen tedavi programına göre aileye öğretilir. Aile eğitimi programı tamamen o kişiye özel planlanmaktadır.

 

 

Serebral Palsi, Disleksi, Kanser, Demans, Hemipleji(İnme), Anksiyete, Depresyon, Koma gibi tedavisi uzun süren hastalıklarda daha çok kullanılmaktadır. Beyin ile alakalı patolojilerde sık kullanılan bir yöntemdir.

 

 

Aile Eğitimi Nasıl Uygulanır?

 

Aile Eğitimi, tedavisi yapılacak kişinin değerlendirilmesiyle başlar ve kişiye özel hazırlanan program ile devam eder. Eğitimi alacak aile bireylerinden en az 2 kişi gelir ve program aileye öğretilir. Aile bireyleri eğitimi aldıktan ilk günden itibaren uygulamayı yapmaya başlarlar. Daha sonra 3. Ay 6. Ay 1. Yıl olmak üzere düzenli olarak aileler kontrol seanslarına çağrılmaktadır. Bunun sebebi beynin öğretilen haritalarda ki sinir noktalarına adapte olması 3 aydır. Bu yüzden her 3 aylık periyotlar da kontroller yapılmaktadır. Aile Eğitimi aileler için aynı zamanda çok ekonomik bir eğitimdir. Çünkü tek tek seans almak bir süre sonra aileleri maddi olarak zor duruma düşürmektedir. Aynı zamanda sağlık durumu daha ağır olan hasta grupları sürekli gidip gelme süreci olduğu için tek tek seanslar onları zorlamaktadır.

 

 

Aile Eğitimi aile bireylerinin tedavi rol aldığı ve maddi ve manevi olarak kişilerin daha rahat ettiği bir eğitim programıdır. Aile bireyleri olarak sizlerde tedavinin birer parçası olmak isterseniz bize ulaşınız.