Alternatif Tıp | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Alternatif Tıp

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

ALTERNATİF TIP

Alternatif ve tamamlayıcı tıp(TAT) Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi (NCCAM) tarafından konvansiyonel tıbbın bir parçası olarak henüz tanımlanmamış bir grup çeşitli tıbbı bakım sistemleri, pratikleri ve ürünleri olarak tanımlamaktadır. Tamamlayıcı tıp ve alternatif tıp iki farklı yöntemdir. Alternatif Tıp genellikle bağımsız ya da konvansiyonel tedavi yerine kullanılan yöntemleri ifade ederken, tamamlayıcı tıp ise temel olarak konvansiyonel tedaviye eşlik eden ya da onu tamamlayan yöntemler olarak tarif edilir. Bu tedaviler birlikte, tamamlayıcı ve alternatif tıp olarak adlandırılırlar.

 

NCCAM’ye göre 5 grupta birbiri içine geçebilen 200’den fazla TAT yöntemi tanımlanmıştır. Bu yöntemleri;

 

1.Enerji Tıbbı: Bio-enerji, Akapunktur, Reiki, Terapatik dokunma, Bio-elektromanyetik bazlı tedaviler.

2.Zihin- Vücut Tıbbı: Meditasyon, Yoga, Biyofeedback, Relaksasyon teknikleri, Hipnoz, Tai Chi, Vizualizasyon, sanat müzik, dans gibi uygulamalar

3.Manipulatif ve Vücut temelli Uygulamalar: Kriopraktik maniplasyon, Masaj ve Refleksoloji gibi yöntemler

4.Alternatif Medikal Sistemler: Homeopati, Ayurveda, Naturapati

5.Biyolojik Temelli Uygulamalar: Bitkisel tedaviler, Diyet destekleri şeklinde sıralayabiliriz.

 

Alternatif ve tamamlayıcı tıp kökenini geleneksel Çin tıbbından alır. Geleneksel Çin tıbbına göre tedaviler sadece hastalığa göre değil bütüncül bir şekilde yapılır. İnsan; akıl, vücut ve ruh üçlüsünü bir bütün olarak görür. Kişiye holistik(bütüncül) olarak yaklaşır.

 

Sarı İmparator’un Ruhsal İlkeleri’’ Çin tıbbının en eski metinlerinden biridir. Milattan önce ilk yüzyılda yazıldığı sanılmaktadır. Kitap meşhur Sarı İmparator ile onun yardımcısı arasında geçen konuşmalardan oluşmaktadır. Kitapta hastalıklar, belirtileri, tanı yöntemleri, insanlar, çevre ve evren konusunda açıklamalar vardır. Çin tıbbındaki diğer kitaplar gibi büyüyü ve ruhların etkilerini kabul etmez. Kitap aynı zamanda yinyang ve 5 element hakkında öğretiler içerir.

 

Geleneksel Çin tıbbının temelini oluşturan ‘chi, 5 element, meridyenler, çakra ve yin-yang, aura’, TAT’ında temel yaklaşımını oluşturmaktadır.

 

Konvansiyonel tedaviler eğitim almış sağlık profesyonelleri (tıp doktorları, fizyoterapistler, hemşireler vb.) tarafından yapılan tedavilerdir. Alternatif ve tamamlayıcı tıp yöntemleri isteğe bağlı olarak konvansiyel tıbbın yerine tercih edilebilir. Tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemleri(TAT) ABD’de toplumun %40’ı, dünyada ise nüfusun üçte ikisi tarafından denenmektedir.