Alzheimer Nedir, Nasıl tedavi edilir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Alzheimer Nedir, Nasıl tedavi edilir?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Alzheimer, için 65 yaş üstü olmak kesinlikle risk oluşturmaktadır. Bunun dışında daha önceden geçirilmiş bir kafa yaralanması, kalp hastalığı, kalp krizi, alkol kullanımı, stres faktörü ve depresyon Alzheimer hastalığının nedenleri arasında yer almaktadır. Alzheimer ilerleyici bir hastalıktır ve kişilerde hafıza problemleriyle birlikte konuşma ve algılama problemleri de yaratmaktadır.

 

 

Alzheimer Nedir?

 

Alzheimer, sonu ölümle biten beyindeki hücrelerin veya nöronların hasarlanmasıyla meydana gelen ilerleyici, dejeneratif bir hastalıktır. Sinir sistemindeki hücrelerin ölmesiyle birlikte beyinde açığa çıkan problemler kişinin algısını azaltır,  hafıza problemleri yaratır, davranış bozukluklarına  sebep olur ve kişinin kendine bakım yeteneği gün geçtikte azalır. Hastalık beynin kimyasının bozulmasıyla başlar, hücrelerin birbiriyle olan iletişiminin kopmasıyla ilerler . En sonunda da hücre ölümü ile gerçekleşir. Örneğin, kısa süreli hafıza dediğimiz yani yakın zamandaki olayları, anıları kalıcı belleğe atamama ile başlar. Sonrasında konuşma problemiyle ilerler ve hastadaki algılama yeteneği ortadan kalkar.

 

 

Alzheimer, hastalığında beynin etkilenen bölümlerine göre kişide farklı semptomlar açığa çıkar. Beynin ön lobunun (frontal lob) etkilenmesiyle kişide akıl yürütme, konuşma, vücuttan gelen uyarılara göre hareketi gerçekleştirme, ahlaki yargılama, muhakeme yapma gibi analitik düşünme ve işlev yeteneği azalır. Temporal (şakak) lobun etkilenmesiyle de hafıza, konuşma ve de sesleri ayırt etme gibi işlevlerde kayıplar yaşanır.

 

 

Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir?

 

Alzheimer, ilerleyici ve dejeneratif bir hastalık olamsına karşın radikal olarak tedavisi hala yapılamamaktadır. Alzheimer hastalarının  fonksiyonlarını iyileştirmek, emosyonel ve psikolojik değişimlerini  kontrol altına almak ve yaşam kalitesini arttırmak üzere medikal tedaviler uygulanmaktadır.  Fakat bu ilaçlar maalesef hastalığın ilerlemesine engel olamamaktadır.

 

 

Alzheimer, hastalarında etkin bir tedavi yöntemi olarak; beynin yapısal değişimini sağlayabilen Refleks Terapi kullanılabilir. Refleks Terapi ile beyne gönderilen sinyaller aracılığıyla beynin çalışma mekanizmasına  etki edilir. Yeni hücre oluşumu sağlanır, hücre kaybı azaltılır. Özellikle beyinde akıl yürütme, motor beceriler, algı, konuşma ve planlama hareketlerinden sorumlu frontal lob üzerine yapılan Refleks Terapi uygulamaları ve temporal loba yapılan çalışmalar ile fonksiyon kayıpları önlenmeye veya azaltılmaya çalışılır. Bunun sonunca Alzheimer hastalarında Refleks Terapi ile hafıza kaybına, psikolojik problemlere, beyin aktivasyonunun azalmasına bağlı olarak açığa çıkan durumlara karşı savaş açılır.

 

 

Alzheimer, hayatımızın bir parçası olan yaşlılıkla birlikte karşımıza çıkabilecek ilerleyici ve  dejeneratif bir hastalıktır. Gelişen teknoloji ve sağlık alanındaki ilerlemeler ile birlikte insan ömrü uzamaktadır. Yaşlılıkla beraber gelen beyin hücrelerinin ölmesiyle karakterize olan hastalarda hafızada , konuşmada, davranışlarda  problemlere yol açan Alzheimer için Refleks terapi yöntemi tedavide kullanılmalıdır.