Alzheimer Ve Aile Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Alzheimer Ve Aile Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Alzheimer ve aile eğitimi, tedavisinin ev koşullarında yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu şekilde alzheimer hastasının  hem konforu bozulmamış hem de ekstra bir zaman kaybı yaşamadan tedaviye ulaşması sağlanmış olur. Alzheimer ve aile eğitimi ile hasta yakınları da alzheimer hastasını  tedavi için tedavi edilecek sağlık kuruluşuna  transfer etmek için zaman kaybı yaşamamış olur.

 

 

Alzheimer ve Aile Eğitimi Nedir?

 

Alzheimer ve aile eğitimi, Alzheimer hastasının tedavisinin evdeki yakınlarına öğretilerek onlar tarafından yapılmasıdır. Alzheimer sonu ölümle biten beyindeki hücrelerin veya nöronların hasarlanmasıyla meydana gelen ilerleyici, dejeneratif bir hastalıktır. Sinir sistemindeki hücrelerin ölmesiyle birlikte beyinde açığa çıkan problemler kişinin algısını azaltır,  hafıza problemleri yaratır, davranış bozukluklarına  sebep olur ve kişinin kendine bakım yeteneği gün geçtikte azalır. Hastalık beynin kimyasının bozulmasıyla başlar, hücrelerin birbiriyle olan iletişiminin kopmasıyla ilerler . En sonunda da hücre ölümü ile gerçekleşir. Örneğin, yakın zamandaki olayları, anıları kalıcı belleğe atamama ile başlar. Sonrasında konuşma problemiyle ilerler ve hastadaki algılama yeteneği tamamen kaybolur.

 

 

Alzheimer ve aile eğitimi,  önce detaylı değerlendirme çok önemlidir. Çünkü  Alzheimer hastalığında beynin etkilenen bölümlerine göre kişide farklı semptomlar açığa çıkar.Kişide akıl yürütme, konuşma, vücuttan gelen uyarılara göre hareketi gerçekleştirme, ahlaki yargılama, muhakeme yapma gibi analitik düşünme ve işlev yeteneğinin  azalması frontal lobtan kaynaklanır.  Temporal lobun etkilenmesiyle de hafıza, konuşma ve de sesleri ayırt etme gibi işlevlerde kayıplar yaşanır.

 

 

Alzheimer ve Aile Eğitimi Nasıl Uygulanır?

 

Alzheimer ve aile eğitimi, hastanın detaylı muayenesinin ardından başlar. Alzheimer hastalarının  fonksiyonlarını iyileştirmek, emosyonel ve psikolojik değişimlerini  kontrol altına almak ve yaşam kalitesini arttırmak üzere medikal tedaviler uygulanmaktadır.  Fakat bu ilaçlar maalesef hastalığın ilerlemesine engel olamamaktadır.

 

 

Alzheimer ve aile eğitimi, Alzheimer hastalarında etkin bir tedavi yöntemi olarak; beynin yapısal değişimini sağlayabilen Refleks Terapi kullanılabilmesini sağlar. Refleks Terapi ile beyne gönderilen sinyaller aracılığıyla beynin çalışma mekanizmasına  etki edilir. Yeni hücre oluşumu sağlanır, hücre kaybı azaltılır. Özellikle beyinde akıl yürütme, motor beceriler, algı, konuşma ve planlama hareketlerinden sorumlu frontal lob üzerine yapılan Refleks Terapi uygulamaları ve temporal loba yapılan çalışmalar ile fonksiyon kayıpları önlenmeye veya azaltılmaya çalışılır. Bunun sonunca Alzheimer hastalarında Refleks Terapi ile hafıza kaybına, psikolojik problemlere, beyin aktivasyonunun azalmasına bağlı olarak açığa çıkan durumlara karşı savaş açılır.

 

 

Alzheimer ve aile eğitimi, en önemli avantajı kişiye özel tedavi programının ailelere öğretilerek iyileşme süresini hızlandırmasıdır. Aynı zamnada hastaların bir yerden bir yere tedavi için transferi hem aileler hem de hastalar için sıkıntı oluşturmaktadır. Ailenin günün istediği saatinde tedaviyi uygulama şansı sunmaktadır.   Böylelikle hergün Refleks Terapi uygulanma imkanı sağlanan alzheimer hastasının  daha hızlı ve etkili sonuçlar alınması hedeflenmektedir. Bu nedenle alzheimer hastasının  Refleks Terapi tedavisini ailelere eğitim vererek evde uygulamak daha etkili olacaktır.

 

 

Alzheimer ve aile eğitimi, aileden Alzheimer hastasının bakımını üstlenen en az 2 kişi katılır. Eğitim süresi ortalama 2-3 gündür.  Alzheimer hastasının  ihtiyacına yönelik hazırlanan Refleks Terapi aile eğitim protokolü aileye bol pratik uygulama ile öğretilir. Eğitim tek bir aileye ya da diğer aileler ile birlikte grup eğitimi olarak verilebilir.Ev programı ile takip edilen alzheimer hastasının  ; 3 ayda 1 son durum değerlendirmesi yapılarak  kalan ihtiyaçlara yönelik yeni Refleks Terapi protokollerinin öğretilmesi için kontrole gelir.

 

 

Alzheimer ve aile eğitimi, hem ailelerin hem de Alzheimer hastasının hayatını kolaylaştıran bir yöntemidir. Bu sayede hem tedavide hızlı yol alınması sağlanır hem de zaman kayıpları önlenmiş olur.