Alzheimer | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Alzheimer

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Alzheimer Ve Aileler İçin Refleks Terapi Eğitimi

Alzheimer ilerleyici bir hastalıktır. Sonu ölümle biten bu hastalıkta beyindeki hücrelerin veya nöronların hasarlanması sonucu beyinde dejenerasyon meydana gelmektedir. Alzheimer beynin kimyasının bozulmasıyla başlar, hücrelerin birbiriyle olan iletişimi kopmasıyla devam eder ve sinir sistemindeki hücrelerin ölmesiye karakterizedir.
 
Hücre ölümleriyle birlikte beyinde açığa çıkan problemler kişinin algısını azaltır, hafıza problemleri yaratır, davranışlarda bozukluklara sebep olur ve kişinin kendine bakım yeteneği gün geçtikte azalır. Kısa süreli hafıza dediğimiz yani yakın zamandaki olayları, anıları kalıcı belleğe atamama , sonrasında konuşma problemi ve hastadaki algılama yeteneği ortadan kalkar.
 
Alzheimer hastalığında beynin etkilenen bölümlerine göre kişide farklı semptomlar açığa çıkar. Beynin ön lobunun (frontal lob) etkilenmesiyle kişide akıl yürütme, konuşma, vücuttan gelen uyarılara göre hareketi gerçekleştirme, ahlaki yargılama, muhakeme yapma gibi analitik düşünme ve işlev yeteneği azalır. Temporal (şakak) lobun etkilenmesiyle de hafıza, konuşma ve de sesleri ayırt etme gibi işlevlerde kayıp olur.
 
Alzheimer için hastaların fonksiyonlarını iyileştirmek, emosyonel ve psikolojik değişimleri kontrol altına almak ve yaşam kalitesini arttırmak üzere medikal tedaviler uygulanmaktadır. Ama ilaçlar maalesef hastalığın ilerlemesine engel olamamaktadır. Refleks Terapi beynin yapısal olarak değişimini sağladığından ; Alzheimer hastalarında etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
 
Refleks Terapi ile beyne gönderilen sinyaller aracılığıyla beynin çalışma mekanizmasına etki edilir. Yeni hücre oluşumu sağlanır, hücre ölümü azaltılır. Özellikle beyinde akıl yürütme, motor beceriler, algı, konuşma ve planlama hareketlerinden sorumlu frontal lob üzerine yapılan Refleks Terapi uygulamaları ve temporal loba yapılan çalışmalar ile fonksiyon kayıpları önlenmeye veya azaltılmaya çalışılır. Bunun sonunca Alzheimer hastalarında Refleks Terapi ile hafıza kaybına, psikolojik problemlere, beyin aktivasyonunun azalmasına bağlı olarak açığa çıkan durumlarla mücadele edilir.
 
Kişiye özel planlanan Alternatif doğu tıbbı uygulamalarından biri olan Refleks Terapi yönteminin alzheimer tedavsini aile bireyleri evde de uygulayabilir. Refleks Terapi tedavileri ; aile bireylerine öğretilerek alzheimerlı hastanın konforu bozulmadan günün istenilen saatinde uygulanma imkanı sağlanabilir. Böylelikle alzheimer için Refleks Terapi tedavisini hergün uygulama fırsatı yakalayan aileler daha hızlı ve etkili sonuçlar alırlar. Alzheimer için Refleks Terapi Aile Eğitim programına aileden veya kişinin bakımını üstlenen en az 2 kişi katılır. Eğitim süresi ortalama 2-3 gündür. Kişiye özel planlanan Alzheimer İçin Refleks Terapi Aile Eğitim Protokolü aileye bol pratik uygulama ile öğretilir. Eğitim tek bir aileye yada diğer aileler ile birlikte grup eğitimi olarak verilebilir.