Ayak Bileği Burkulması Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Ayak Bileği Burkulması Nedir?

Ayak Bileği Burkulması Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Ayak Bileği Burkulması

Spor yapanlar, yapmayanlar, çocuklar ,gençler veya erişkinler ayak bileği burkulması ile karşı karşıya kalabiliyor. Ayak bileği burkulması ayak bileğinde bir ya da daha fazla bağda gerilme veya yırtığa bağlı gelişen bir yaralanmadır.
 

Ayak bileği burkulması yaşayan kişilerin % 40’ı i tekrar tekrar ayak bileğini burkuyor ve ayakta fonksiyonel instabilite yani stabilizasyon kaybı yaşıyor. Tekrarlı ayak bileği burkulmaları çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Yapılan son akademik çalışmalarda tekrarlı ayak bileği burkulması yaşayan kişilerin aynı taraf dizlerinde ayak bileği eklemindeki laksiteye yani aşırı esnekliğe bağlı olarak dejeneratif değişiklikler bulunmuştur. Aynı zamanda tekrarlı ayak bileği burkulmaları efektif yüklemeyi önlediği için postüral değişikliklere kadar uzanan omurga problemlerine yol açmaktadır.
 

Çoğunlukla ayak bileği burkulmaları ayağın içe dönmesi sonucu meydana gelmektedir. Ancak dışa dönmede nadir de olsa görülmektedir.
 

Ayak bileği burkulmaları dümdüz bir yolda yürürken görmediğiniz bir çukura basma , sıçramadan yere inmede ayağın düzgün olmayan bir şekilde yerle teması veya kötü bir zeminde yürüme sonucu karşılaşılabilinecek bir yaralanma çeşididir. Ayak bileği burkulmasını takiben hastalar ani ağrı ile birlikte şişme tarif ederler. Şişme ile birlikte renk değişimi de görülebilmektedir. Hastalar ayak bileğine çok hafif bir yükleme ile bile ağrı tariflerler, ilerleyen saatlerde ise şişliğin artmasına bağlı olarak ayak bileği hareketlerinde kısıtlılık meydana gelir.
 

Ayak bileği burkulmasını takiben günde 3-4 kez 20 dk’lık buz uygulaması şişlik, renk değişimi ve ağrı için en iyi yöntemdir. Fizyoterapistler tarafından uygulanan bandajlama ve bantlama yöntemleri ile de ayak bileği burkulmalrı sonucu gelişen şişlik, ağrı ve hareket kısıtlığı yaratan durumlar ortadan kaldırılabilir. 

Mallet Finger Nedir?
Mallet finger çekiç parmak olarak adlandırılan ve parmağın uç kısmının ...
İnme Nedir?
İnme diğer bir adıyla felç, ölüm veya kalıcı engele sebep olabilen ...
Bahar Yorgunluğu Nedir?
Havadaki değişim tabi ki insanları etkiliyor. Elektrik yüklerinin dağılımının değişmesi insan vücudundaki elektrolit dağılımını etkiler.