Bel Fıtığı Nedir? Tedavisi Nasıl Uygulanır? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Bel Fıtığı Nedir? Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Bel fıtığı, günümüzde insanlarda yaygın bir problemdir, kişilere maddi ve manevi olarak zarar vermektedir. Bel ağrıları hayatın herhangi bir döneminde populasyonun %70-85’ini etkileyen bir durumdur. Gelişen teknoloji ve yeni tedaviler ile birlikte doğru tedavi olmayan kişinin vücudu  yıpranmaktadır. Aynı zamanda insanlar ekonomik açıdan zarara da uğramaktadır. Önemli olan bel fıtığının hayat kalitesini ne kadar etkilediğidir. Ağrı, hareket kısıtlılığı, uyuşma gibi durumlar insanların hayatında önemli problemler oluşturmaktadır.

 

 

Bel Fıtığı Nedir?

 

Bel fıtığı, bel omurları arasındaki disklerde oluşan travmaya veya mekanik yüklenmeye bağlı meydana gelen yaralanmalardır. Bel fıtığının evreleri vardır. Bunlar bulging, protrüze, ekstrüze ve sekestre disk olarak ayrılırlar. Bulging Disk: Nucleus Pulpozus, Annulus Fibrozusun duvarına baskı yapar, bel fıtığının ilk evresidir. Protrüze Disk: Nucleus Pulpozus, Annulus Fibrozusun duvarına baskı yapar ve Annulus Fibrozus ta yapısal değişiklik oluşur. Kısmı olarak duvarları zedelenir. Ekstrüze Disk: Nucleus Pulpozus Annulus Fibrozusun duvarları yırtarak eklem aralığına çıkar. Ağrı, uyuşma gibi şikayetlerin daha çok görüldüğü evredir. Sekestre Disk: Nucleus Pulpozusun tamamen eklem aralığına çıktığı durumdur. Bel fıtığının en ileri seviyesidir. Genelde cerrahi gerektirir. Bel fıtığı en çok 30-50 yaş arası insanlarda görülmektedir. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre daha fazladır. Fıtık oluşumundan sonra kas zayıflaması ve kasların iş yapabilme potansiyelinin azalması sonucu nörolojik bulgular açığa çıkar, buna bağlı olarak omurga etkilenmektedir. Özellikle bedeni ile çalışan insanlarda bel fıtığının görülme olasılığı daha fazladır. Yanlış sporların tercih edilmesi ya da vücudu yapılacak spora hazırlamamak önemli bir risk faktörüdür. Sigara doğrudan etki etmemek ile birlikte omurgada ki disklerin beslenmesini bozacaktır. Postür bozukluğu, obezite gibi durumlar disklerin üzerinde daha fazla basınç oluşturacağı için risk faktörleri arasındadır.

 

 

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 

Bel fıtığı, tedavisinde Manuel Terapi son dönemde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bel fıtıklarının %10’luk kısmı cerrahi gerektirmektedir. Bel fıtığı tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılmaya başlanmıştır. Yaklaşık 15 yıl öncesine kadar bel fıtığının cerrahi dışındaki tedavisi yatak istirahatı olarak görülürken zaman içerisinde yapılan çalışmalara göre bel fıtığının tedavisi için minimum yatak istirahatı ve kişinin durumuna uygun olarak hemen aktiviteye başlaması ve kademeli olarak aktivite düzeyini arttırması gerekmektedir.

 

 

Bel fıtığı, kasların güçlenmesi ve dokulara olan kan akışının arttırılmasında Manuel Terapinin bel fıtığı tedavisinde önemli bir yeri vardır. Bel fıtığının akut veya kronik olmasına göre Manuel Terapi ortalama 10 seans sürmektedir. Doğru tedavi ile diskten yük kaldırılıp bölgenin kanlanması düzenlendiğinde, 6 ay gibi bir sürede fıtığın geri çekildiği görülmüştür. Manuel terapi uygulamaları sırasında ve sonrasında kişi egzersizle birlikte ağrılarından kurtulmaktadır. Belinizi güçlendirmek, korumak için düzenli bir şekilde egzersiz yapmanız gerekmektedir. 

 

 

Bel fıtığı, 2011 senesinde Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa’nın doktora tezini anlatan çalışmada refleksoloji, manuel terapi, bantlama ve egzersiz grubu olarak 4’e ayrılan hasta grupları arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda bütün grupların ağrıları azalmıştır ve aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Her 4 uygulama da bel fıtığı tedavisinde etkin bulunmuştur. Bu çalışma bel fıtığı tedavisinde yapılan farklı yaklaşımlarla refleksoloji uygulamasının da ağrının azalmasında aynı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bel fıtığı tedavisinde kullanılan alternatif yöntemlerden biri ise refleksoloji tedavisidir.  Complement Ther. Med. Dergisinde yayımlanan makalede 6 hafta süreyle haftada 1 kez refleksoloji tedavisi alan hastaların bel ağrılarında azalma yaşanmıştır.