Beyin Kanaması Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Beyin Kanaması Nedir?

Beyin Kanaması Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

 

Beyin Kanaması Nedir?

 

 

Beyinde bulunan atardamarların zayıflaması sonucu şekil değiştirerek baloncuk şeklini alırlar ve buna anevrizma denir. Balonlaşan damarlar daha dayanıksız bir hal alır ve anevrizmanın patlaması sonucu beyin kanaması meydana gelmektedir.

 

Yüksek tansiyon,  damar sertliği(ateroskleroz), diyabet, enfeksiyonlar, kafa travması, obezite, hareketsiz yaşam, sigara, aşırı alkol tüketimi ve genetik yatkınlığı olan kişiler beyin kanaması için risk grubundadır.

 

Türkiye de bir yılda ortalama 10.000 kişinin beyin kanaması riski taşıdığı belirtilmiştir. Her 100.000 kişi de 10-15 beyin kanaması görülmektedir. Beyin kanaması sonucu hastaların 1/3’ü hastaneye ulaşamadan kaybedilmektedir. Hastaneye ulaşan vakalarda ise %25-40 arasında ölüm oranı mevcuttur. O yüzden kanamadan önce riskin erken tespit edilmesi önemlidir. Özellikle 50 yaşından sonra senelik düzenli kontroller ile riski en aza indirebilirsiniz.

 

Her yaş grubunda görülmekle birlikte 30 yaşından sonra sıklığı giderek artmaktadır. 50-60 yaşlar arasında en sık görülür. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre 3 kat daha fazladır.

 

Israrcı baş ağrısı, kusma nöbetleri, çift görme, his kaybı, ensede sertlik, halsizlik, uyuşukluk, ışığa hassasiyet gibi belirtiler beyin kanamasının habercisi olabilir.

 

Beyin kanaması gelişmiş bir kişide tekrar kanama meydana gelme riski artmaktadır. Şiddeti değişmekle birlikte hayatta kalan birçok hastada nörolojik belirtiler özellikle inme(felç) tablosu ortaya çıkar. Beyinde etkilediği damara veya bölgeye göre belirtiler değişmektedir. Konuşma bozukluğu, görme bozukluğu, vücudun bir bölümünde felç, vücudun bir tarafını inkar etme, yutma bozuklukları, denge problemleri gibi belirtilerin biri veya birkaçı birlikte görülebilir. Özellikle felç durumu sonrasında hayati tehlikesi kalmayan hastanın en kısa sürede fizik tedaviye başlaması gerekmektedir. Çünkü kanama sonrası beyinde hala ‘penumbra’ hücreleri iskemik alan dışında aktif olarak canlı kalmaktadır. O yüzden erken dönemde başlayan fizik tedavinin hastaların fonksiyonlarında geri dönüş olarak önemli bir yeri vardır.

Brakiyal Plexus Yaralanması Nedir?
Brakiyal pleksus yaralanması; omuz ve kol kaslarını çalıştıran, boyundan çıkan sinirlerin birleşmesiyle ...
De Quervain Nedir?
De Quervain tenosinoviti ; el bileğinde başparmak tarafı üzerine yerleşmiş olan başparmak ...
İliotibial Bant Friksiyon Sendromu Nedir? ...
İliotibial bant; kalçanın dış kısmındaki kaslardan başlayan, bacağın dış yanından ...