Boyun Fıtığı Nedir? Tedavisi Nasıl Uygulanır? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Boyun Fıtığı Nedir? Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Boyun fıtığı, en sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasındadır. Hangi servikal omurga da fıtık olduğu bu nokta da çok önemlidir ve farklı farklı semptomlar açığa çıkarır. Kişileri rahatsız eden en önemli semptomlar arasında ağrı ve uyuşma ilk sıralardadır. Daha sonra fıtığın ilerlemesi ya da egzersiz yapılmaması sonucu kuvvet kaybı başlar ve kişilerin yaşam kaliteleri büyük ölçüde düşer.

 

 

Boyun Fıtığı Nedir?

 

Boyun fıtığı servikal bölgede bulanan ve üzerine binen yükleri absorbe etme yeteneğine sahip olan iki omurga arasında süspansiyon görevi gören disklerin dejenerasyonu olarak tarif edilir. Boyun fıtığının farklı evreleri vardır. İlk evre bulging, ikinci evre protrüzyon, üçüncü evre ekstrüzyon ve son evresi sekestre disk olarak sınıflandırılır. Bu aşamada fıtığın evresi önemlidir. Çünkü seviyesi yüksek olan veya ilerlemiş olan fıtık diskten dışarı çıkarak sinire bası yapar ve uyuşma semptomları ortaya çıkar. Sekestre disk olarak adlandırdığımız 4.evre de cerrahi operasyon tercih edilirken fıtığın diğer 3 evresinde fizik tedavi ile sonuç alınabilmektedir. Bir bölgede bel, boyun birden fazla fıtık oluşumu gözlenebilmektedir. Fıtıkların sayısı ve evrelerinden ziyade kişide ortaya çıkardığı semptomlar tedavi için daha önemlidir.

 

 

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 

Boyun fıtığı insanlarda sık karşılaşılan bir problemdir ve birçok kişi bu konudan şikayet etmektedir. En sık karşılan fıtık C4-C5 ve C5-C6’dır. Bu bölgelerde oluşan fıtık sinire baskı yapıp yapmamasına göre kolda uyuşmalara neden olabilir.

 

 

Yapılacak tedavide ilaçlar, fizik tedavi, cerrahi, manuel terapi ön plandadır. Genelde birçok hastanın fizik tedavi geçmişi vardır ve sonuç alamamıştır. İlaçlarda bazı hastalarda fayda sağlamak ile birlikte kalıcı tedavi etmezler. Bizim önerimiz cerrahi endikasyonları ortaya çıkmadan ameliyat olmamanızdır. Manuel terapi uygulamaları ile yumuşak dokuda ki gerginliklerin azaltılması ve ekleme yönelik olarak yapılan mobilizasyon, manipülasyon gibi uygulamalar ile boyun bölgesinde ki ağrı ve uyuşmanın azaltılması hedeflenmektedir. Manuel terapi uygulamaları sonrası boyun bölgesinde ki kasları desteklemek için verilen egzersizler ile boyun fıtığına kalıcı bir çözüm sağlamış oluruz. 

 

 

Boyun fıtığı sık karşılaşılan bir rahatsızlık ve güncel tedavi yaklaşımları ile tedavisi mümkündür. Her hasta için manuel terapi fayda sağlamazken her hasta için de cerrahi fayda sağlamamaktadır. Hastalık yoktur hasta vardır.