Boyun Fıtığı Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun Fıtığı Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Manuel Terapi ve Boyun Fıtığı Tedavisi

2002-2011 yılları arasında boyun ve sırt ağrılarının teşhisindeki eğilimlerin değerlendirildiği 2017 yılı mayıs ayında Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada boyun ve sırt ağrılarının Amerika’da engel oluşturma açısından ilk beşte olduğu saptanmıştır. Bu ağrılar bazen postural problemler, stres ,soğuğa maruz kalma gibi nedenlerden kaynaklanırken bazen de boyundaki fıtıkların habercisi niteliğindedir. 
 
Boyun fıtığı;  boyun, omuz ve kolda ağrı ve daha ileri seviyelerinde uyuşma ile birlikte bu semptomların el ve parmakalara da yayıldığı problemlerin ortak adıdır. Bulguların benzerliği nedeniyle  karpal tünel sendromu ve rotator kılıf gibi kas –iskelet sistemi problemleri ile karıştırılabilir. Aynı zamanda boyun fıtığında baş ağrısı, vertigo/baş dönmesi ve kaslarda güçsüzlük zayıflık ve etkilenen sinirin uyardığı bölgelerde erime (atrofi) görülebilir. Bu belirtiler kişilerde çok fazla ağrı ve acı oluşturmakla birlikte  yaşam kalitelerini de düşürmektedir.
 
Risk faktörlerine gelince yaş, düzenli egzersiz alışkanlığının olmaması, teknolojiyle birlikte gelen devamlı oturma pozisyonunda ve ekran karşısında olmak, postür kaslarının zayıflığı,  kontrolsüz spor, desteksiz ağır yük kaldırmak ve travma, altta yatan nedenler arasında sayılabilir. 2016 yılında Medicine dergisinde yayınlanan makalede; Taywan’da 26.038 hekim , 33.057 hekim dışı sağlık personeli ve genel popülasyon arasında boyun fıtığı olma riskinin araştırıldığı çalışmada doktorların boyun fıtığı açısından  genel popülasyona göre daha fazla risk altında olduğu bulunmuş . Bununla birlikte ortopedistlerin diğer branşlara  göre boyun fıtığına daha fazla yatkın olduğu saptanmıştır.
 

        Boyun fıtığının evreleri vardır. Bunlar bulging, protrüze, ekstrüze ve sekestre disk olarak ayrılırlar.

 

·          Bulging Disk: Nucleus Pulpozus, Annulus Fibrozusun duvarına baskı yapar, bel fıtığının ilk evresidir.

 

·         Protrüze Disk: Nucleus Pulpozus, Annulus Fibrozusun duvarına baskı yapar ve Annulus Fibrozus ta yapısal değişiklik oluşur. Kısmı olarak duvarları zedelenir.

 

·         Ekstrüze Disk: Nucleus Pulpozus Annulus Fibrozusun duvarları yırtarak eklem aralığına çıkar. Ağrı, uyuşma gibi şikayetlerin daha çok görüldüğü evredir.

 

·       Sekestre Disk: Nucleus Pulpozusun tamamen eklem aralığına çıktığı durumdur. Bel fıtığının en ileri seviyesidir. Genelde cerrahi gerektirir.

 

 
Yapılan araştırmalar bel ve boyun fıtığında %90 oranında cerrahiye ihtiyaç olmadığını göstermiştir. Kökleri asırlar öncesine dayanan manuel terapi ile ameliyata gerek kalmadan şikayetler ortadan kaldırılabilir. Manuel terapi uygulamalarında problemli bölgeye yapılan uygun teknikler bölgenin dolaşımının yeniden uyarır. Böylece iyileşme sağlanır ve ağrı, uyuşma,  hareket kısıtlılığı gibi şikayetler ortadan kalkar. Manuel terapi ile beraber egzersiz programı yapılması önerilir. Dolaşımı düzenlenen kaslar doğru egzersiz programı ile optimal uzunluğuna ulaşır ve kuvvetlenir.
 
Boyun fıtığında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise doğru yastık seçimidir. Yastık boyun kavisini doldurmalı ve omuzları da içine alacak uzunlukta olmalıdır. Eğer masa başında çalışıyorsanız sandalye ve bilgisayar konumu önemlidir. Otururken ayaklar yere basmalıdır. Sandalyenizde bel desteğinin olması daha düzgün oturmayı sağlar. Ofiste küçük düzenlemeler ile boyun fıtığına karşı önlemler alabilirsiniz.
 
Ön Çapraz Bağ Yaralanması Nedir?
Ön çapraz bağ diz ekleminde bulunan ve Tibianın(bacak) Femur(uyluk) üzerinde öne hareketini kontrol eden ...
Piriformis Sendromu Nedir?
Piriformis kası kalçada derine yerleşmiş ve uyluğun dışa doğru dönmesinden sorumlu kasımızdır.
Faset Eklem Sendromu Nedir?
Faset eklemler iki omurun arka kısmında bulunan zarla çevrili ve zarın içi sıvı ...