Demans Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Demans Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Demans, günümüzde sık görülmeye başlayan, görülme sıklığı arttıkça da farkındalığın arttığı hastalıklardan biri. Farkındalık arttıkça da kafaların karıştığı demansla ilgili olarak ise en bilinen gerçek halk arasındaki tabirle  ‘’bunama’’ . Bilinen gerçeklerden bir diğeri ise hastaları bilişsel olarak etkileyen bu durumun sinsi bir şekilde ilerlemesi.  Fakat Demans da bilinen birçok bilişsel problemin dışında göz ardı edilen başka problemler de vardır. Fiziksel problemler…

 

 

Demans Nedir?

 

Demans, ileri yaşlarda sık görülen ve yaşın artması ile birlikte görülme sıklığı artan, halk arasındaki tabiri ile bunama durumudur. En sık görülen belirtisi ve hastaneye başvuru sebebi olan problem ise hafıza kaybıdır. Özellikle kısa süreli hafızada problemler ile başlar ve ilerlemesi durumunda ailesini bile tanıyamayacak duruma gelebilir. Hafıza kaybı dışında dil konuşma problemleri, kişilik problemleri, mantıksal problemler görülebilir.

 

 

Demans, da görülen birçok bilişsel problemin dışında sinsi bir şekilde ilerleyen ve dikkat edilmeyen fiziksel problemler de görülmektedir. Özellikle yürüme bozukluğuyla başlayan süreç zaman içerisinde denge bozukluğunun da eklenmesiyle birlikte kişileri tekerlekli sandalyeye bağımlı hale getirebilmektedir. Genel olarak  ilk başta hafıza problemleri daha ön planda olduğu için fiziksel problemler göz ardı edilmekte, ancak baştan önlem alınmaz ise ilerleyen süreçte geri dönülemez durumlara zemin hazırlamaktadır.

 

 

Demans, ile serebellum, beyinin farklı lobları, motor korteks gibi beyinde etkilenen birçok bölge vardır. Etkilenen bölgelerde hücrelerin etkileşimi ya tamamen kaybolmuş ya da azalmıştır. Bu yüzden bilişsel problemler ortaya çıkar. Demans hastalarında frontal lob etkilenimine bağlı olarak kişilik değişiklikleri görülür. Aynı zamanda  yürüme  sırasında motor korteksten başlayan uyarı Frontal lobda şekillenir. Bu yüzden hem bilişsel olarak hem fiziksel olarak etkilenme durumu ortaya çıkar. Serebellumun da etkilendiği hastalarda zamanla yürüme ile birlikte denge problemleri de oluşmaya başlar ve kişinin yaşam kalitesi düşer. Ayrıca oksipital lob etkilenimine bağlı olarak gözlerde problem başlar ve kişi yanlara bakamaz. Bu durum fiziksel olarak yürümeyi ve dengede durmayı zorlaştırır.

 

 

Demans Nasıl Tedavi Edilir?

 

Demans, da erken teşhis ve iyi bir tedavi programı planlaması ile semptomları indirgemek ve yaşam kalitesini arttırmak mümkündür. Bir tamamlayıcı tıp yöntemi olan refleks terapi ile demans tedavisi yapılabilmektedir.

 

 

Demans, tedavisinde kullanılan Refleks terapi; yüz, eller ve ayaklardan beyinle bağlantılı sinir noktalarının elle uyarılmasıyla beynin yeniden yapılanmasını, merkezi sinir sistemini ve hormonları uyarıp vücudun dengesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Refleks terapi uygulaması özel noktalara elle yapılan uygulamalar sonucunda meydana gelen kimyasal reaksiyonları, hormonal sistemi, kan dolaşımını, organları, kasları ve beyin fonksiyonlarını uyarır. Bu noktalar merkezi sinir sistemi ile organlara bağlantılıdır. Fiziksel, zihinsel, duygusal denge ve beynin dengesi refleks terapi ile yeniden düzenlenir. Beynin etkilenen bölgelerine uygun tedavi haritalarının seçilmesi ile Demans hastasına özel uygulanan Refleks terapi programı hücreler arası etkileşimi artırıp yeni hücre yapılmasını stimüle eder.

 

 

Demans, sadece bilişsel olarak değil aynı zamanda fiziksel olarak da kişileri etkileyen bir hastalıktır. Hafıza problemleri için Refleks terapi  ile birlikte fiziksel problemler için de çözümler üretilerek hastalara egzersiz alişkanlığı kazandırılarak bütüncül olarak tedavi edilmelidir.