Demans | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Demans

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Demans Ve Aileler İçin Refleks Terapi Eğitimi

Demans bazı şeyleri unutmayla karakterize hafıza kaybıyla başlayan bir rahatsızlıktır. Hafızanın giderek zayıflaması, iletişim yeteneğinde azalma, düşünme ve muhakeme gücünün zamanla kaybolamsı demansın en yaygın semptomlarından bazılarıdır. Bir kişide sadece bir demans çeşidi bulunmayabilir. Birden fazla demans görülüyorsa kişide miks demans var denir. En bilineni ise Alzheimer’dır.

Demansın erken teşhisi ; tedavi ve hastalığın ilerleyişi açısından çok önemlidir.Unutkanlık ve hafıza kaybı gün geçtikçe artıyor ve gittikçe kötüye giden bir durum söz konusu ise mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Hafıza, mental durum, konuşma yeteneği, kişilik ve davranışlardaki değişimler değerlendirilmelidir. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte isimleri ve yüzleri unutma, eşyaların koyulduğu yerleri hatırlayamama, kaybolma, doğru kelimeleri kullanamama, ürkek ve rahat olmayan davranışlar,
 
iletişim problemleri, yürümede zorluk, birden fazla duyguyu aynı anda yaşama gibi sorunlar da semptomlar arasına eklenir. Demans hem hasta birey hem de aileler açısından başa çıkmakda zorluk çekilen bir hastalıktır. Sadece ilaç tedavisi de yeterli olmamaktadır. Yüz ve ayaktan yapılan bir uygulama olan REFLEKS TERAPİ ile beynin fonksiyonlarını arttırmaya yönelik yapılan çalışmalar sayesinde demasın etkilerini ortadan kaldırmak mümkündür. Akıl yürütme, motor beceriler, algı, konuşma ve planlama hareketlerinden sorumlu frontal ve temporal loba yapılan çalışmalar ile fonksiyon kayıpları önlenmeye veya azaltılmaya çalışılır. Refleks Terapi ile demasın ilerleyişinin yavaşlaması ve hatta durması beklenir.
 
Uzun soluklu tedavilerde ise kaybolan fonksiyonların bir kısmının geri gelmesi de söz konusudur. Kişiye özel planlanan Alternatif doğu tıbbı uygulamalarından biri olan Refleks Terapi yönteminin demans tedavsini aile bireyleri evde de uygulayabilir. Refleks Terapi tedavileri ; aile bireylerine öğretilerek demanslı hastanın konforu bozulmadan günün istenilen saatinde uygulanma imkanı sağlanabilir. Böylelikle demans için Refleks Terapi tedavisini hergün uygulama fırsatı yakalayan aileler daha hızlı ve etkili sonuçlar alırlar.
 
Demas için Refleks Terapi Aile Eğitim programına aileden veya kişinin bakımını üstlenen en az 2 kişi katılır. Eğitim süresi ortalama 2-3 gündür. Kişiye özel planlanan Demans İçin Refleks Terapi Aile Eğitim Protokolü aileye bol pratik uygulama ile öğretilir. Eğitim tek bir aileye yada diğer aileler ile birlikte grup eğitimi olarak verilebilir.