Disleksi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Disleksi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Disleksi, her 10 insandan 1’ini, okul çağındaki her 6 çocuktan ise 1 tanesi etkileyen yaygın öğrenme bzoukluğudur. Disleksi korkulacak bir öğrenme bozukluğu mudur? Albert Einstein’ın  160  puanlık IQ göz önüne alındığında ve kendisinin de disleksi olduğu düşünüldüğünde korkulacak bir durum olmadığı anlaşılıyor. Önemli olan en erken dönemde bu tanının konulabilmesi ve tedavisine başlanmasıdır.

 

 

Disleksi Nedir?

 

Disleksi, en basit ve en anlaşılır tanımı ile yaygın öğrenme bozukluğu veya öğrenme farklılığı olarak adlandırılmaktadır. Eğitim-öğretim çocukluğumuzdan başlayarak yaşam boyu devam eden kişinin kendini geliştirdiği bir süreçtir. Hepimizin okul hayatı boyunca duyduğu ‘ Bu çocuk okumaz, toplama işlemi bile yapamıyor, zeka geriliği var galiba, tembel bu ’ diye adlandırılan çocukların bir kısmı aslında bu benzetmelerin hiç birisine uymuyor ve bu yakıştırmaları hak etmiyor. Zeka geriliği veya tembellik ile etiketlenen bir çok çocuk aslında disleksidir.

 

 

Disleksi, konusunda çalışmalar yapan Emily Lapkin’e göre disleksi ile birlikte en sık görülen problem okuma bozukluğudur. Onun dışında dil problemleri, sosyal yaşama ait problemler, yazma problemleri görülür. Disleksi ile birlikte görülen Öğrenme bozuklukları da kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Çocuklarda okurken atlama, harfleri karıştırma sık görülüyor ve ‘Can’ yerine ‘Çan’ gibi birbirine yakın harfleri karıştıryor ise Disleksi (okuma güçlüğü) olduğuna dair bulgulardır. Bu çocuklar hecelerin yerlerini değiştirirler veya kelimeleri tersten okurlar.

 

 

Disleksi, rahatsızlığı bulunanlar kendilerine göre bir okuma tarzı geliştirdikleri için okuduklarını anlayamazlar, özet çıkar denildiğinde başka şeyler konuşurlar. Disgrafi (yazma güçlüğü) oaln çocuklar ise okurken kendilerine harflerden bir kalıp uydurdukları için yazım hataları sık görülür. ‘b’ harfi yerine ‘d’ harfini kullanırlar. Noktalama işaretlerine dikkat etmezler. Özellikle bu tip çocuklar okuma ödevlerini yapmada çok güçlük çıkartmazken yazma ödevlerinde büyük güçlük çıkartırlar. Diskalkuli(aritmetik bozukluk) problemi olanlarda da  matematik işlemlerinde zorlanma görülür. Sayıları ters yazarlar(15’i 51 yazmak gibi), işlem yapmak onlar için zordur. İşlem yaparken toplama, çarpma gibi sembolleri karıştırdıkları için sonucu yanlış bulurlar. Sayıları karıştırırlar (6’yı 9 algılamak gibi). Günlük hayatta para saymak, para işleriyle uğraşmak hoşlarına gitmez.

 

 

Disleksi Nasıl Tedavi Edilir?

 

Disleksi, de tedaviden önce detaylı değerlendirme çok önemlidir. Disleksi türlerine göre veya ortaya çıkan linik özelliklerine göre beyinde farklı bölgeleri etkiler ve tedavide bu bulgular yol gösterici olmaktadır. Bilindiği gibi beynimiz 2 hemisferden oluşur ve dislekside bu iki hemisfer arasındaki bağlantı zayıflamıştır.

 

 

Disleksi, de en çok beynin Parietal Lobu etkilenir. Çünkü okuma, yazma ve aritmetik yeteneklerimiz gibi işlevlere sahip olan beyin bölümüdür. Çocuk okurken sıkıntı çekebilir fakat acaba konuşma bozukluğu olduğu için mi okurken ağzından çıkanlar farklı anlaşılıyor onun ayırımına gitmek gerekir. Eğer böyle bir sıkıntı varsa beynin Frontal lobu konuşma ile ilgili bölümüdür ve o bölgede bir sıkıntı vardır. Ya da not tutmakta güçlük geçen bu çocuklar yazamadıkları için mi yoksa hafıza problemleri yaşadıkları için not tutamıyorlar. Bu noktada da devreye beynin Temporal lobu girer çünkü hafıza bu bölümle ilgilidir. Bu nedenle doğru değerlendirme tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

 

 

Disleksi de detaylı  değerlendirmeyi takiben  tedaviye başlanmalıdır. Refleks Terapi ile beynin yeniden eğitilmesi ve iki hemisfer arasındaki iletişimin yeniden sağlanması temel alındığından Disleksi için en etkin tedavi yöntemi denielbilir. Refleks Terapiyle uyuyan hücrelerin ve beyin bölgelerinin aktif hale getirilmesi amaçlanır tedavide.  Refleks terapi kısaca yüz, eller ve ayaklardan beyinle bağlantılı sinir noktalarının elle uyarılmasıyla beynin yeniden yapılanmasını, merkezi sinir sistemini ve hormonları uyarıp vücudun dengesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Fiziksel, zihinsel, duygusal denge ve beynin dengesi refleks terapi ile yeniden düzenlenir.

 

 

Disleksi çok yaygın görülen bir öğrenem bozukluğudur. Çocuğunuzun davranışlarını her zaman gözlemlemelisiniz. Okula gidiyor ise öğretmenlerinden çocuğunuz hakkındaki izlenim ve gözlemlerini sizinle paylaşmasını istemelisiniz. Doğru tanı için mutlaka bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Sizin veya öğretmenlerin yaptığı gözlemle çocuğunuz hakkında kesin fikirler edinmeniz yanıltıcı olabilir.