Disleksi ve Aile Eğitimi Nedir? Nasıl Uygulanır? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Disleksi ve Aile Eğitimi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Disleksi ve aile eğitimi, disleksili kişinin tedavisinin ev koşullarında yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Bu şekilde tedavi uygulanacak kişinin hem konforu bozulmamış hem de ekstra bir zaman kaybı yaşamadan tedaviye ulaşması sağlanır. Disleksi ve aile eğitimi ile hasta yakınları da tedavi için disleksili kişiyi tedavi edilecek sağlık kuruluşuna  transfer etmek için zaman kaybı yaşamamış olur.

 

 

Disleksi ve Aile Eğitimi Nedir?

 

Disleksi ve aile eğitimi, disleksili kişinin tedavisinin evdeki yakınlarına öğretilerek onlar tarafından yapılmasıdır. Disleksi ; en basit ve en anlaşılır tanımı ile  yaygın öğrenme bozukluğu veya öğrenme farklılığı olarak adlandırılmaktadır. Disleksi her 10 insandan 1’ini ,  okul çağındaki her 6 çocuktan ise 1 tanesi etkileyen yaygın öğrenme bozukluğudur. Önemli olan en erken dönemde bu tanının konulabilmesi ve tedavisine başlanmasıdır. Disleksi konusunda çalışmalar yapan Emily Lapkin’e göre disleksi ile birlikte en sık görülen problem okuma bozukluğudur. Onun dışında dil problemleri, sosyal yaşama ait problemler, yazma problemleri görülür. Çocuklarda okurken atlama, harfleri karıştırma sık görülüyor ve ‘Can’ yerine ‘Çan’ gibi birbirine yakın harfleri karıştıryor ise Disleksi (okuma güçlüğü) olduğuna dair bulgulardır. Bu çocuklar hecelerin yerlerini değiştirirler veya kelimeleri tersten okurlar.

 

 

Disleksi ve aile eğitimi, disgrafi (yazma güçlüğü) olan çocuklar ise okurken kendilerine harflerden bir kalıp uydurdukları için yazım hataları sık görülür. ‘b’ harfi yerine ‘d’ harfini kullanırlar. Noktalama işaretlerine dikkat etmezler. Özellikle bu tip çocuklar okuma ödevlerini yapmada çok güçlük çıkartmazken yazma ödevlerinde büyük güçlük çıkartırlar. Diskalkuli(aritmetik bozukluk) problemi olanlarda da  matematik işlemlerinde zorlanma görülür. Sayıları ters yazarlar(15’i 51 yazmak gibi), işlem yapmak onlar için zordur. İşlem yaparken toplama, çarpma gibi sembolleri karıştırdıkları için sonucu yanlış bulurlar. Sayıları karıştırırlar (6’yı 9 algılamak gibi). Günlük hayatta para saymak, para işleriyle uğraşmak hoşlarına gitmez.

 

 

Disleksi ve aile eğitimi,  önce detaylı değerlendirme çok önemlidir. Disleksi türlerine göre veya ortaya çıkan klinik özelliklerine göre beyinde farklı bölgeleri etkiler ve tedavide bu bulgular yol gösterici olmaktadır. 2 hemisferden oluşan  beynimizde disleksi ile birlikte bu iki hemisfer arasındaki bağlantı zayıflamıştır. Dislekside beynin en çok Parietal Lobu etkilenir. Çünkü parietal lob okuma, yazma ve matematiksel yeteneklerimiz gibi işlevlere sahip olan beyin bölümüdür. Çocuk okurken sıkıntı çekebilir fakat acaba konuşma bozukluğu olduğu için mi okurken ağzından çıkanlar farklı anlaşılıyor onun ayırımını değerlendirmek gerekir. Eğer böyle bir sıkıntı varsa beynin konuşma ile ilgili bölümü olan Frontal lobda  bir sıkıntı vardır. Ya da not tutmakta güçlük geçen bu çocuklar yazamadıkları için mi yoksa hafıza problemleri yaşadıkları için not tutamıyorlar. Bu noktada beynin Temporal lobu etkilenmiş demektir  çünkü hafızamızdan bu lob sorumludur.  

 

 

Disleksi ve aile eğitimde bu nedenle doğru değerlendirme tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

 

 

Disleksi ve Aile Eğitimi Nasıl Uygulanır?

 

Disleksi ve aile eğitimi, çocuğun detaylı muayenesinin ardından başlar. Refleks Terapi ile beynin yeniden eğitilmesi ve iki hemisfer arasındaki iletişimin yeniden sağlanması temel alındığından Disleksi için en etkin tedavi yöntemi denilebilir. Refleks Terapiyle uyuyan hücrelerin ve beyin bölgelerinin aktif hale getirilmesi amaçlanır . Refleks terapi kısaca yüz, eller ve ayaklardan beyinle bağlantılı sinir noktalarının elle uyarılmasıyla beynin yeniden yapılanmasını, merkezi sinir sistemini ve hormonları uyarıp vücudun dengesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Fiziksel, zihinsel, duygusal denge ve beynin dengesi refleks terapi ile yeniden düzenlenir.

 

 

Disleksi ve aile eğitimi, konusunun en önemli avantajı kişiye özel tedavi programının ailelere öğretilerek iyileşme süresini hızlandırmasıdır. Aynı zamnada hastaların bir yerden bir yere tedavi için transferi hem aileler hem de çocuklar  için sıkıntı oluşturmaktadır. Ders ve iş saatlerine göre tedaviyi palnlamak zamn kaybı yaratcağından çocuğun ve ailenin günün istediği saatinde tedaviyi uyglama şansı sunmaktadır.   Böylelikle hergün Refleks Terapi uygulanma imkanı sağlanan disleksili çocukların daha hızlı ve etkili sonuçlar alınması hedeflenmektedir. Bu nedenle çocuğun Refleks Terapi tedavisini ailelere eğitim vererek evde uygulamak daha etkili olacaktır.

 

 

Disleksi ve aile eğitimi, aileden veya çocuğun/kişinin bakımını üstlenen en az 2 kişi katılır. Eğitim süresi ortalama 2-3 gündür.  Disleksili çocuğun ihtiyacına yönelik hazırlanan Refleks Terapi aile eğitim protokolü aileye bol pratik uygulama ile öğretilir. Eğitim tek bir aileye ya da diğer aileler ile birlikte grup eğitimi olarak verilebilir.Ev programı ile takip edilen çocuk; 3 ayda 1 son durum değerlendirmesi yapılarak  kalan ihtiyaçlara yönelik yeni Refleks Terapi protokollerinin öğretilmesi için kontrole gelir.

 

 

Disleksi ve aile eğitimi hem ailelerin hem de çocukların hayatını kolaylaştıran bir yöntemdir. Bu sayede hem tedavide hızlı yol alınması sağlanır hem de zaman kayıpları önlenmiş olur.