Disleksi | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Disleksi

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Disleksi Ve Aileler İçin Refleks Terapi Eğitimi

Disleksi yaygın öğrenme bozukluğu veya öğrenme farklılığı olarak tanımlanmaktadır. Okullarda ki her 6 çocuktan 1 tanesi ve her 10 insandan 1’i aslında disleksi ile karşı karşıyadır. 160 IQ’ ya sahip Albert Einstein’ın disleksi olduğu düşünüldüğünde disleksinin özürden çok farklılık olduğu anlaşılabilir.

 
Önemli olan en erken dönemde bu tanının konulup tedaviye başlanmasıdır. Öğrenme bozukluğu kendi içerisinde de bölümlere ayrılır. Disleksi (okuma güçlüğü): Bu çocuklarda okurken atlama, harfleri karıştırma sık görülür. Harfler ona çok yakın gelir. ‘Can’ yerine ‘Çan’ diyebilir ve bunu fark etmezler. Hecelerin yerlerini değiştirirler veya kelimeleri tersten okurlar. Kendilerine göre bir okuma tarzı geliştirdikleri için okuduklarını anlayamazlar, özet çıkar denildiğinde başka şeyler konuşurlar.
 
Disgrafi (yazma güçlüğü): Okurken kendilerini harflerden bir kalıp uydurdukları için yazım hataları sık görülür. ‘b’ harfi yerine ‘d’ harfini kullanırlar. Noktalama işaretlerine dikkat etmezler. Özellikle bu tip çocuklar okuma ödevlerini yapmada çok güçlük çıkartmazken yazma ödevlerinde büyük güçlük çıkartırlar.
 
Diskalkuli(aritmetik bozukluk): Matematik işlemlerinde zorlanma görülür. Sayıları ters yazarlar (15’i 51 yazmak gibi ), işlem yapmak onlar için zordur. İşlem yaparken toplama, çarpma gibi sembolleri karıştırdıkları için sonucu yanlış bulurlar. Sayıları karıştırırlar (6’yı 9 algılamak gibi). Günlük hayatta para saymak, para işleriyle uğraşmak hoşlarına gitmez.
 
Bunların dışında dil konuşma bozukluğu vardır ve erken dönem disleksi belirtilerinden birisidir. Geç konuşma veya konuşurken harfleri yutma, yanlış söyleme görülür. Sözel olmayan öğrenme bozukluğu olan çocuklar sağ-sol ayrımı yapamazlar, yeni bir beceri kazanmada yaşıtlarından geride kalırlar. Okul öncesi belirtiler ise telaffuz zorluğu, harfleri öğrenmek isteksizlik, ayakkabı bağlama, düğmeleri fermuarları kullanmada problem, boyaları kalemleri düzgün şekildetutamama, televizyona ilgisizlik, arkadaş isimlerini karıştırma ve hafıza problemleridir.
 
Detaylı bir değerlendirmeden sonra Refleks Terapi ile beynin yeniden eğitilmesi ve iki hemisfer arasındaki iletişimin yeniden sağlanması temel alınarak disleksi tedavi edilebilir. Refleks Terapiyle uyuyan hücrelerin, beyin bölgelerinin aktif hale getirilmesi amaçlanır .Disleksi türlerine göre veya ortaya çıkan özelliklere göre beyinde farklı bölgeleri etkiler ve bu farklılıklar tedavide bu yol gösterir.
 
Dislekside en çok okuma, yazma ve aritmetik yeteneklerimiz gibi işlevlere sahip olan beynin Parietal Lobu etkilenir. Fakat doğru değerlendirme çok önemlidir. Fakat konuşma bozukluğu olduğu için okurken ağzından çıkanlar farklı anlaşılıyor ise beynin Frontal lobu konuşma ile ilgili bölümü üzerine çalışmalar planlanır. Ya da not tutmakta güçlük geçen disleksili çocuklar yazamadıkları için mi yoksa hafıza problemleri yaşadıkları için not tutamıyorlar. Bu noktada da devreye beynin Temporal lobu girer çünkü hafıza bu bölümle ilgilidir.
 
Refleks Terapinin en büyük artılarından birisi de disleki için çocuğun tedavsini evde yapabiliyor olmak. Disleksi için aile eğitim programına katılarak her gün uygulama ile daha hzılı sonuçlara ulaşmak mümkün. Disleksi için aile eğitim programına 2-3 günlük bir eğitimle kişiye özel planlanan tedavi bol pratik uygulama ile aileden 2 kişiye öğretilir. Eğitim tek bir aileye yada diğer aileler ile birlikte grup eğitimi olarak verilebilir.