Diz Ekleminde İç ve Dış Bağ Yaralanması Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Diz Ekleminde İç ve Dış Bağ Yaralanması Nedir?

Diz Ekleminde İç ve Dış Bağ Yaralanması Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Diz Ekleminde İç ve Dış Bağlar

 

 

Medial Kollateral Ligament(İç Yan Bağ) : Medialde femurdan başlar ve tibia da sonlanır.

 

Lateral Kollateral Ligament(Dış Yan Bağ) : Lateralde femurdan başlar ve fibula kemiğinde sonlanır.

 

Dizin stabilizasyonun da çapraz bağlar ile birlikte rol oynarlar. İç bağ, dış bağa göre daha büyüktür. Dizlerin bükülü olduğu pozisyonda gevşekken dizi düzeltme hareketini kontrol ederler ve dizin daha fazla arkaya kaçmasını(hiperekstansiyonu) önlerler.

 

Dizin burkulması sırasında, dönmesinde ve spor müsabakaları futbol, basketbol, kayak gibi oyunlarda yaralanmaya açıktır. Diz eklemine fazla yük binen durumlarda yaralanmaya açık hale gelirler. Yaralanma sonrası tedavi şekli yırtığın şiddetine göre değişmektedir. Genelde eşlik eden başka bir yaralanma yoksa konservatif tedavi tercih edilmektedir. Grade 1-2 yırtıklar konservatif tedavi ile tedavi edilirken Grade 3 yırtıklarda cerrahi tedavi tercih edilmektedir. İç ve dış bağların önemli bir özelliği herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan iyileşebilme potansiyellerinin olmasıdır. Ancak bu duruma karşı hiçbir müdahale yapılmayan bağ yaralanma öncesine göre daha zayıf bir pozisyonda olucaktır. O yüzden erken dönemde fizik tedaviye başlamak gerekmektedir. Ağrı, ödem gibi semptomları azalttıktan sonra erken dönemde proprioseptif eğitimler ve ağırlık aktarmaları ile bağ üzerinde yüklenme sağlanarak iyileşmeyi sağlamak amaçlanmaktadır. Bu egzersizleri yaparken önemli olan hastanın tolerasyonu ve ağrı sınırlarının aşılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Kontrolsüz bir şekilde yapılan egzersizler yaralanma seviyesini daha da arttırabilmektedir. Gerekli görüldüğü takdirde dizlik kullanımında herhangi bir sakınca yoktur.

 

Menisküsler, ön ve arka çapraz bağlar kadar adından çok söz edilmese de iç ve dış bağlar özellikle diz ekleminin stabilizasyonu ve dizin hiperekstansiyonunun kontrolünde önemli görevler üstlenen yapılardır. O yüzden rehabilitasyon programı bir profesyonel eşliğinde hazırlanıp uygulanmalıdır. 

Ankilozan Spondilit Nedir?
Ankilozan Spondilit (AS) özellikle omurgayı etkileyen kronik, ilerleyici, ağrılı...
İnme Nedir?
İnme diğer bir adıyla felç, ölüm veya kalıcı engele sebep olabilen ...
Menisküs Nedir?
Diz ekleminde menisküslerin nasıl bir görev yaptığı uzun yıllar ...