Fibromiyalji Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

FİBROMİYALJİ NEDİR?

Kişilerde iş verimini düşüren,  dikkat ve algılamayı azaltan , yaşam kalitesini etkilediği için motivasyonu düşüren FİBROMİYALJİ ; Amerika'da yapılan istatistiklerde; iş gücü kaybına yol açtığı için, maliyeti en yüksek hastalıklar sıralamasında, kalp hastalıklarının ardından ikinci sırada yer aldığı belirlenmiştir. Yani ekonomiyi, iş hayatını ve gündelik yaşamı olumsuz etkileyen fibromiyalji için 'çağın hastalığı' diyebiliriz.

 

Fibromiyalji ; tükenmişlik sendromu, kronik ağrı sendromu veya kronik yorgunluk sendromu olarak tanımlanabilir. Yaygın kas ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, uyku düzensizlikleri ve bazen de spastik kolon (tuvalete çıkmada zorluk) eşlik ettiği kronik bir hastalıktır.

 

Fibromiyalji en çok kimlerde görülür?

Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 30-60 yaşlar arasında ve kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir.

 

Fibromiyalji'nin nedeni nedir?

Fibromiyalji'nin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Daha çok hassas yapılı ve her şeyden çabuk etkilenen kişilik yapısındaki kişilerde görülmektedir. Mükemmeliyetçiler, işkolikler ve uygun olmayan çevresel faktörlerin olduğu ortamlarda çalışanlar (mimarlar, diş hekimleri, ofiste masa başı işi yapanlar, borsacılar, gazeteciler…) bu grubun içinde değerlendirilebilir.

 

Kadınlarda daha sık karşılaşılmasının nedeni  adet dönemleri, menopoz ve hormonal sistemdeki değişikliklerdir.  Adet dönemleri ve menapozun ortaya çıkardığı kaygı ve stres seviyesi hastalığın tekrarlamasına ve yerleşmesine zemin hazırlamaktadır. Kadınlarda menopoz ve stresin hastalık üzerindeki etkinliğini vurgulayan kortizol hormon çalışmaları da bunu desteklemektedir. Bununla birlikte kadınlarda spor alışkanlığının olmayışı,  aşırı temizlik yapmaları ya da sık sık ev eşyalarının yerlerini değiştirmeleri gibi etkenler fibromiyaljiye zemin hazırlamaktadır. Ayrıca soğuk-sıcak farkına maruz kalmak gibi çevresel etkenler de fibromiyaljinin nedenleri arasındadır.

 

Fibromiyalji belirtileri nelerdir?

Fibromiyalji hastalarında ana belirti 3 aydan uzun süren ağrıdır. Kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne, haftadan haftaya değişebilir. Ağrının yeri vücudun farklı yerlerinde dolaşma eğilimi gösterse de en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir.

 

Bununla birlikte;

Ağrı özellikle kötü uyku, soğuk ve nemli havalar, stres ve  mekanik yüklenmelerle artabilir.

Dinlendirmeyen uyku çok sık görülür

Sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde yorgunluk,

Gerilim veya migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi olabilir.

Konsantrasyon güçlüğü,

Eller, kollar, ayaklar, bacaklar veya yüzde hissizlik veya karıncalanma hissedilebilir.

Karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal gibi mide-bağırsak sistemiyle ilgili şikayetler olabilir.

 

Adet öncesi gerginlik, ağrılı adet dönemleri idrara sık çıkma fibromiyalji ile birlikte görülen belirtilerdir. Bu şikayetlerin hepsi aynı anda görülmeyebilir, belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak kas ve eklem ağrıları, dinlendirmeyen uyku ve yorgunluk en sık görülen şikayetlerdir.

 

Vücudun çeşitli bölgelerinde 18 simetrik hassas nokta bulunur. Bunların yerleri (çift) şöyledir.

1.Başın art kafa bölgesinde            (1-2)    

2.Boyunun ön ve alt bölgesinde     (3-4)

3.Sırttaki trapez kasın ortasında   (5-6)

4.Kürek kemiği çıkıntısında             (7-8)

5.2. kaburganın öne uzantısında   (9-10)

6.Dirsek dış yanında                     (11-12)

7.Uyluk üstü ve dış yanında         (13-14)

8.Kalçanın üst, dış yanında          (15-16)

9.Dizlerin iç yan kısmında             (17-18)

Vücutta 3 aydan uzun süren ağrı ile birlikte yukarda bahsedilen 18 hassas noktadan 11’inde ağrı varlığı fibromiyalji tanısı almada olmazsa olmaz ilk şarttır.

 

 

 

 

 

Serebral Palsi (Beyin Felci) Nedir?
Serebral Palsi diğer adıyla beyin felci; gebelikte, doğum sırasında veya doğum sonrasında beynin çeşitli nedenlerle etkilenmesi sonucu ortaya çıkar.
Mallet Finger Nedir?
Mallet finger çekiç parmak olarak adlandırılan ve parmağın uç kısmının ...
Lateral Epikondilit Nedir?
Lateral epicondilit yani Tenisçi dirseği ön kolda el bileğini yukarı kaldıran kasların dirseğin dış kenarındaki yapışma yerinde ağrı ve hassasiyetle başlayan...