Hill Sachs Lezyonu Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Hill Sachs Lezyonu Nedir?

Hill Sachs Lezyonu Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Hill-Sachs Lezyonu Nedir?

 

Humerus(uzun kol kemiğinin en üst kısmı) başının öne taraftan tekrarlı omuz çıkıklarına bağlı olarak, arka-yan kısmındaki kompresyon(baskı) kırığı, omuz eklemindeki kavitenin ön kenarında çökme meydana getirmesiyle görülen lezyona Hill-Sachs Lezyonu denir. Bu durum sık rastlansa da, 1940’ta Hill ve Sachs’ın tanımlanmasıyla literatüre Hill-Sachs Lezyonu olarak geçmiştir.

 

Omuz ekleminin nispeten stabilizasyonun (hareket sırasında sabitleme) az olduğu bilinen bir gerçektir. Birçok kemikle eklem yapması ve kemikle eklem yapmayan, sadece kas ve bağ ile desteklenen alanının çok olmasından kaynaklı omuz eklemi yaralanmaya oldukça açıkdır. Anatomik olarak omuz eklemi diye belirttiğimiz kavitesi olan bölgenin eklem yapan yüzeyi, kolun uzun kemiğinin başının 3’te 1’ine denk gelmektedir. Buna bağlı olarak eklem stabilizasyonu çevre dokulara bağlıdır ve omuz çıkıkları sık rastlanan bir durumdur. Omuz çıkıklarında en sık rastlanan öndeki boşluğa bağlı olarak omzun öne doğru olan çıkıklarıdır.

 

Hill-Sachs Lezyonunun gelişmesi şunlara bağlıdır; tekrarlayan çıkıklar, uzun süre kalan çıkık omuz ve çıkığın ön tarafta olması.  Teşhis aşaması önemlidir, çünkü genelde Bankart Lezyonuyla bir arada görülebilmektedir. Kolun içe dönme hareketinin bilgisayarla görüntülenmesiyle en belirgin sonucu verir. Tekrarlı omuz çıkıklarında görülme olasılığı %40-90 arasındadır.

 

Hill-Sachs Lezyonunda ağrı ve hareket kısıtlılığı başlıca şikayetlerdendir. Tekrarlı omuz çıkığına bağlı olarak hastada güvensizlik hissi vardır. Kişi sürekli temkinli davranmak zorundadır. Genç sporcularda cerrahi uygulaması konservatif tedaviye göre daha çok tercih edilir. Cerrahi sonrası kol askıya alınıp opere edilen bölgenin iyileşmesi beklenir. Cerrahi sonrası kapsamlı bir fizik tedavi süreci içermelidir. Doku iyileştikten sonra fizik tedavi ile kişinin kol hareketleri arttırılır, kuvvetlendirilir. Cerrahi uygun görülmeyen hastalar fizik tedaviyle takip edilir. Kol çevresi kasların kuvvetlendirilip omuz stabilizasyonu sağlanmalıdır. Ağrı var ise ağrıyı geçirecek fizik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Bankart Nedir?
Bankart lezyonu ilk olarak 1938’de Bankart tarafından tanımlanmıştır. Omuz eklemi çevresindeki ...
Diz Ekleminde İç ve Dış Bağ Yaralanması ...
Dizin stabilizasyonun da çapraz bağlar ile birlikte rol oynarlar.
Serebral Palsi (Beyin Felci) Nedir?
Serebral Palsi diğer adıyla beyin felci; gebelikte, doğum sırasında veya doğum sonrasında beynin çeşitli nedenlerle etkilenmesi sonucu ortaya çıkar.