Kanser Nedir, Kanser Tedavisi Nasıl Yapılır? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Kanser Nedir, Kanser Tedavisi Nasıl Yapılır?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Kanser, kontrolsüz hücre bölünmesi sonucu oluşan yapıya verilen isimdir. Kanserli hücrelerin bir araya gelerek oluşturdukları yapıya tümör adı verilir. Etkiledikleri organ, dokuya göre kanser türleri isimlendirilmektedir. Metastaz yolu ile bir bölgede oluşan kanserli hücreler başka bölgelere taşınıp o bölge de tümör oluşturabilirler. Dünya genelinde ölüm nedenleri arasında ilk 10 sıradadır.

 

 

Kanser Nedir?

 

Kanser, vücutta bulunan hücrelerin normal bir şekilde bölünme süreçlerinin etkilenmesi sonucu kontrolsüz, anormal bir şekilde bölünmesi sonucu oluşan hücrelere verilen isimdir. Son yıllarda kanser riski, kansere yakalanan hasta sayısı sürekli artmaktadır. Çünkü farkında olduğumuz ya da olmadığımız birçok risk faktörü vardır etrafımızda. Bunlar: sigara ve alkol kullanımı, fiziksel inaktivite, düzensiz beslenme, radyasyon, çevresel faktörler, kalıtım gibi başlıca bunları yazabiliriz. Risk faktörlerinin bazılarının farkındayız bazılarının değiliz ancak burada ki önemli nokta kendi vücudumuza ne kadar değer verdiğimizdir.

 

 

Kanser, türleri arasında akciğer, meme, mide, prostat, mesane, kolon, lenfoma, lösemi ön plana çıkmaktadır ve en çok görülen kanser türleridir. Erkeklerde daha çok akciğer kanseri ön plandayken, kadınlarda meme kanseri ön plana çıkmaktadır.

 

 

Kanser Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Kanser, hastalığı kişiyi maddi ve manevi yönden etkileyen çok ciddi bir hastalıktır. Kanser tedavisinde ilaçlar, kemoterapi, radyoterapi ya da tümörlü dokunun orada alınması için yapılan cerrahi tedaviler güncel yaklaşımlar arasındadır. Özellikle kemoterapi tedavisi en sık kullanılan ve hemen hemen herkesin duyduğu bir tedavi şeklidir. Kanserli hücreler ile savaşmak için verilen ilaçları kapsayan bir tedavidir. Dışarıdan verilen ilaçlar ile vücutta savunma mekanizmasında ki hücreler faaliyete geçerek kanserli hücrelere saldırmaktadır. Kemoterapi önemli bir tedavi şeklidir ancak birçok yan etkisi vardır.

 

 

Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, saçların dökülmesi, iştahsızlık gibi. Kanser hastalığının tedavisinde kullanılan bazı alternatif tıp yöntemleri vardır ve bunlar arasında Refleks Terapi ön plana çıkmaktadır. Refleks terapi ile doğal yollardan yüzden yapılan uyarılar ile bağışıklık sistemi uyarılır ve aynı zamanda hastalığın yan etkileri azaltılmaya çalışılır.

 

 

Kanser, Dünya genelinde en sık karşılaşılan ölüm nedenleri arasındadır. Tedavi sağlığınızdayken başlar ve vücudunuza her zaman özen göstermeniz gerekmektedir. Erken teşhis hastalığın ilerlemesinin önüne geçer o yüzden özellikle 50 yaşından sonra her yıl düzenli kontrol yapmayı ihmal etmeyin.