Kinesio Bant | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Kinesio Bant

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Kinesio Bant

Kinesio bant, yaralanma sonrası dokuyu desteklemek ve tedaviye yardımcı olmak amacıyla Japonya’da geliştirilmiştir. Kinesio bant vücudun doğal iyileşme sürecini kolaylaştırmak, vücudun hareket yeteneğini kısıtlamadan kasları ve eklemleri desteklemek için tasarlanmıştır. En basit tanımı ile ağrı bandı olarak adlandırılır. Kinesio bant ağrılı olan dokuya direk yapıştırıldığında herhangi bir etki göstermez. Bandın içerisinde herhangi bir madde yoktur ve antialerjiktir.
 
Ağrı kesici özelliği tamamen Fizyoterapistlerin kaslara ve eklemlere yönelik olarak uyguladığı özel bantlama şekli ile ilgilidir. Etki mekanizmasında yaralı bölgedeki dokulara yapılan uygulama sonrası o bölgede bulunan dokuya zarar veren basıncı azaltır ve kan akışını sağlar. Yaralı bölge üzerindeki yükün hafifletilmesini sağlar. Bu etkileri tamamen kaslara, eklemlere yönelik olarak özel yapılan uygulamalar sonrasında ortaya çıkar.
 
Kinesio bant tek başına bir tedavi şekli değildir. Yapılan uygulamalar sonrası kasları desteklemek, ağrıyı azaltmak ve tedavi sonrası yaralanma bölgesinde kan akımını arttırmak için yapılır.
 
Uygulanan Kinesio bantların 3-4 gün kalabilme özelliği vardır. Antialerjik olmasına rağmen bazı kişilerde kaşıntı gibi durumlara yol açabilir. Yapısı gereği sıvı ile temas etmesinde herhangi bir sakınca yoktur üzerinden rahatlıkla duş alınabilmektedir. Son dönemde Avrupa ve ülkemizde sıkça kullanılmaya başlanılan kinesio bant tedavilerde fizyoterapistlere yardımcı olmaktadır. Uygulanan birçok hasta tarafından olumlu geri dönüşler sağlanmıştır. Bilimselliği kanıtlanmış olan kinesio bantlar özellikle sporcu grup hastalarda kullanılmıştır.
 
 
Kullanıldığı Durumlar
Ödem
Bel-boyun fıtığı
Nörolojik problemler
Diz, ayak bileği, omuz ağrıları
Skolyoz
Lenfödem
 
Kasların ve eklemlerin desteklenmesi gereken her durumda kolay bir şekilde uygulanabilir. Kullanılmaması gereken çok fazla bir durum yoktur. Enfeksiyon riski taşıyan açık yaralar ve cilt yaralanmalarında kullanılmaması gerekir. Ağrı insan vücudu için bir uyarı mekanizmasıdır ve bunun için tedavilerde birçok metot geliştirilmiştir. Kinesio bant ise bu tedavinin bir bölümünü oluşturmaktadır.