Lateral Epikondilit Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Lateral Epikondilit Nedir?

Lateral Epikondilit Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Lateral Epikondilit Nedir?

Hastalığın adı tıp literatürüne ‘Tenisçi dirseği’ (lateral epicondylitis) olarak girmiş olsa da bu hastalıktan yakınanların sayısı tenis oynayanlardan daha fazla. 1980 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından özür olarak sınıflandırılan tenisçi dirseği, birçok ülkede erken emeklilik nedeni sayılıyor .
 

Lateral epicondilit yani Tenisçi dirseği ön kolda el bileğini yukarı kaldıran kasların dirseğin dış kenarındaki yapışma yerinde  ağrı ve hassasiyetle başlayan ve  tendonlardainflamasyon yaratan kas iskelet sistemi problemine verilen isimdir.
 

Toplumda 30-60 yaş aralığındaki populasyonun yüzde 19’unda görülen bu rahatsızlık kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.Özellikle tenis gibi raket sporları ile uğraşanlarda, ev hanımlarında , terzilerde , marangozlarda, bilgisayar başında çalışanlarda sık karşılaşılmaktadır.
 

Elin ve el bileğinin aşırı kullanımı sonucu tendonlarda tekrarlayan gerilimler  olmaktadır. Bu tekrarlayan gerilimler tenisçi dirseği noktasında ödem ve inflamasyon oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte tendonlarda küçük yırtıklar meydana gelmektedir.
 

Tenisçi dirseğine yakalanan hastalar dirseğin dış kısmında ağrıdan şikayetçi olmaktadır. Bununla birlikte el bileğinin yukarı kaldırılması sırasında , ağır bir şey kaldırıldığında , yumruk yapıldığında kapı kolu çevirmede ve tokalaşma sırasında ağrı hissederler.
 

Tenisçi dirseğindeki ağrı, ödem ve inflamasyon  için dirsek çevresine günde 3-4 kez 20 dk’lık buz uygulaması yapılabilir. Fizyoterapistin önereceği egzersizler ile tedavi desteklenmelidir. Aynı zamanda tenisçi dirseği ortezi iletendonlarda dinlenme elde edilerek ağrının azalması sağlanabilir.

Patellofemoral Ağrı Sendromu Nedir?
Patellofemoral ağrı dizde bağ yırtıkları, plika sendromu, bursitler, tendinitler gibi patolojiler dışında ...
Migren Nedir?
Migren; zonklayıcı tarzda ve tek taraflı şiddetli başağrısı ile birlikte bulantı, fotofobi ve fonofobinin de eşlik ettiği tekrarlayan ataklardır.
Kalça ve Diz Protezi Nedir?
Protezlerin fonksiyonel olarak görevi eksik bir ekstremitenin yerini tutması ve kişinin yaşam kalitesini ...