Mallet Finger Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Mallet Finger Nedir?

Mallet Finger Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Mallet Finger Nedir ?

 

 

Mallet finger çekiç parmak olarak adlandırılan ve parmağın uç kısmının aşağıya doğru düşüp düzeltilememesi durumudur. Distal İnterfalangeal(en uçtaki)  Eklemde oluşan bir problemdir. Ekstansör tendonun hasarından kaynaklanır. Ekstansör tendon tek başına zarar görebileceği gibi kemik yapı ile birlikte de yaralanabilir. Yaralanma 3’e ayrılır. Sadece tendon hasarı, tendon hasarı ile birlikte ufak kırıklar ve tam kırıklar olarak.

 

Yaralanma özellikle basketbol ve beysbol gibi sporları yapan kişiler ile birlikte aynı zamanda zorlayıcı bir şekilde parmağın ucunun büküldüğü durumlarda veya bıçak ile direk kesme sonucu oluşur.

 

Mallet finger birçok belirti vermesine rağmen kişilerin günlük yaşamlarını genelde çok kısıtlamadığı için hemen bir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Fakat özellikle yaralanma sonra şişlik, kızarıklık, ağrı ve en önemlisi parmağın ucunu düzeltememe semptomları görülür.

 

Mallet finger tedavisinde öncelikle bir doktora başvurulması ve olayın şiddetinin anlaşılması gerekir. Buz uygulaması yapılarak ağrı ve şişlik azaltılır. Özellikle gelişim çağında ki çocuklarda çekiç parmağın erken teşhisi önemlidir. Geç teşhis edilen çekiç parmak kıkırdağa zarar verebilir. Tedavisinde temel olarak splint kullanılarak parmağın ucunun düzeltilmesi sağlanır. El terapisi yardımıyla da egzersizleri yapabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

 

Tam veya parçalı kırık gibi durumlarda cerrahi tedavi uygulanır ve fizik tedavi süreci daha sonra başlar.

İnme Nedir?
İnme diğer bir adıyla felç, ölüm veya kalıcı engele sebep olabilen ...
Ankilozan Spondilit Nedir?
Ankilozan Spondilit (AS) özellikle omurgayı etkileyen kronik, ilerleyici, ağrılı...
Spinal Stenoz Nedir?
Spinal stenoz omurgada daralma anlamına gelmektedir. Asıl patoloji spinal (omurga) kanalda gelişen daralmanın o bölgedeki anatomik yapıları...