Manuel Terapi Nedir? Manuel Terapi Nasıl Uygulanır? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Manuel Terapi Nedir? Manuel Terapi Nasıl Uygulanır?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Manuel Terapi, yüzlerce yıl eskilere dayanan ve bilimselliği kanıtlanmış bir tedavidir. Tamamen eller ile uygulanan doğal bir tedavidir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Bel-boyun fıtığı, faset eklem problemleri, diz-kalça-ayak bileği-omuz ağrıları, omurga problemleri ve kas iskelet sistemini etkileyecek her türlü problemde kullanılır ve tamamen güvenilir yapılan çalışmalar ve makaleler ile desteklenmiştir.

 

 

Manuel Terapi Nedir?

 

Manuel Terapi, özellikle ağrılı durumlarda uygulanan fizik tedavinin alt dalıdır. İçerisinde yumuşak doku teknikleri, kas-enerji teknikleri, Miyofasiyal gevşeme, eklem mobilizasyonu ve manipülasyonunu içeren bir sistemdir. Hastanın en doğru ve düzgün şekilde değerlendirilmesiyle kişiye özel olarak hazırlanan teknikleri içerir. Klasik fizik tedaviye göre daha başarılı ve avantajlı bir sistemdir ancak kesinlikle unutulmaması gereken nokta fizik tedavinin alt dalıdır. Klasik fizik tedaviye göre daha kısa sürede başarılı sonuçlar elde edilir. %90’a yakın başarı oranı vardır. Ancak her hastalıkta kesinlikle başarılı olur diyemeyiz. Burada ki önemli nokta her zaman doğru değerlendirme ile ihtiyaçların belirlenmesidir ve her zaman kişiye özgü bir program çıkarılmasıdır. Manuel terapi uygulamasını bu işin eğitimini almış doktorlar ve fizyoterapistler uygular.

 

 

Manuel Terapi Nasıl Uygulanır?

 

Manuel Terapi, eller ile yapılan tamamen doğal hiçbir ısı ve elektro fizyolojik ajanın kullanılmadığı bir yöntemdir. Değerlendirme sonrası hastanın ihtiyaçlarına ve terapistin tecrübesine göre yaptığı uygulamalardır. Ortalama olarak boyun fıtığı hastası için 4-6 seans, bel fıtığı hastası için 6-8 seanstır tedavi süresi. Ancak burada ki seans sayıları kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin kendi iyileşme mekanizmasına göre bu sürede kısalma ya da uzama görülebilir.

 

 

Uygulama sonrası hatta ilk seanstan itibaren hastaların egzersiz yapmaları çok önemlidir. Elde ettiğimiz kazanımları egzersiz ile desteklememiz gerekmektedir. Seans sonrası gevşeyen ve doğru pozisyonu alan eklemlere yapılacak olan esneme ve kuvvetlendirme egzersizleri ile yapılan manuel terapinin etkisi daha çok arttırılır. Ayrıca düzenli egzersiz yapan hastalarda manuel terapi seans sayısı kısalırken, egzersizlerini ihmal eden hastalarda seans süresi artmaktadır.

 

 

Manuel Terapi, son dönemlerde sık kullanılan ve hastaların tercih ettiği, bilimselliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Tamamen doğal bir yöntemdir ve kesinlikle unutulmaması gereken nokta fizik tedavinin bir alt dalıdır. Bu yüzden manuel terapi uygulamalarını doktor ya da fizyoterapistin yapmaması çok ama çok önemlidir.