Manuel Terapi | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Manuel Terapi

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Manuel Terapi

Yüzyıllardır insanların tedavisinde büyük rol oynamış ve hala da tedavide kullanılmakta olan Doğu ve Batı tıbbının çok özel tekniklerini, güncel bilgiler ve çalışmalar ışığında, değişik bakış açılarıyla sentezleyerek kaliteli bir şekilde uygulamayı sürdürüyoruz.

Manuel terapi; batı tıbbında fizik tedavinin özel bir alanıdır. Tamamen elle yapılan bu uygulamalar yumuşak dokuya yöneliktir. Kaslar, bağlar, eklemler üzerine etkinliği kanıtlanmış uygulamalar içermektedir. Manuel terapinin amacı ağrıyı azaltmaktır. Vücutta ağrıya sebep olan durumlar değerlendirir, kastaki gerginlikler, eklem kısıtlanmaları ve yumuşak dokudaki esnekliğin azalması gibi sebepler ortaya koyulur. Hastaya uygun olan Manuel Terapi tekniği seçilerek tedavi sürecine geçilir. Yapılan uygulamalar sonucunda ağrıya sebep olan faktörü ortadan kaldırmak mümkündür.

 

Manuel terapi nedir?

Manuel terapi fizik tedavinin özel bir alanıdır. Fizyoterapistler tarafından yumuşak doku mobilizasyon, manipülasyon tekniklerini içerir. Tamamen elle yapılan bu yöntem kaslara, bağlara, eklemlere yöneliktir. Manuel terapide amaç ağrının azaltılmasıdır. Kastaki gerginlikler, eklemlerdeki kısıtlılıklar ve yumuşak dokudaki esnekliğin azalması vücutta ağrıya neden olur. Tedavi edilmezse bu süreç kısır döngüye girer. Ağrı artışı ile birlikte kısıtlanmalarda artarak postürün bozulmasına sebep olur.

Hastaya uygun seçilerek yumuşak dokuya yapılan gevşetme, mobilizasyon ve manipülasyon teknikleri ile gergin dokular gevşetilir, problem olan bölgedeki dolaşım artar, iyileşme hızlanır ve ağrı zamanla ortadan kalkar. Böylece hareket yeniden sağlanır.

 

Manuel terapinin tarihçesi?

Manuel terapi antik çağlardan bu yana bir çok medeniyette kullanılan ve hala kullanılma devam eden etkili bir yöntemdir. Endonezya, Hawaii adaları, Japonya, Çin, Nepal, Orta Asya, Meksika gibi birçok kültürde uygulanmaktadır. Manuel terapiyi ilk kullanan bilim adamları Hipokrat ve Galen’dir. Hipokrat’tan etkilene İbn-i Sina’da tedavi kitaplarında manuel terapiye yer vermiştir.  Günümüzde uygulanan manuel terapinin temellerini ise 1982’de Andrew Still atmıştır. Bugün kullanılan birçok tekniğin temeli Still’in kurduğu okulda atılmıştır.

 

Manuel terapinin problem çözme başarısı nedir?

Manuel terapi tamamen elle yapılan bir yöntem olduğu için hiçbir şekilde risk içermez. Hatta birçok tekniğin uygulanamadığı hamilelik, kalp pili, yaşlılık, osteoporoz, prematüre, kanser, diyabet, cerrahi sonrası gibi durumlarda da rahatlıkla uygulama yapılabilir. Tekniğin başarılısı yapılan çalışmalarla da kanıtlanmıştır.