Medial Epicondilit (Golfçü Dirseği) Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Medial Epicondilit (Golfçü Dirseği) Nedir?

Medial Epicondilit (Golfçü Dirseği) Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Golfçü Dirseği Nedir?

Golf oyuncularında sık karşılaşıldığı için literatüre golfçü dirseği olarak geçen medial epicondilit üzerine fazla çalışma bulunmamaktadır.
 

Medial epicondilit diğer adıyla Golfçü dirseği; ele yumruk yaptıran ve el bileğinin aşağı doğru bükülmesini sağlayan kasların dirseğin iç kenarındaki yapışma yerinde  ağrı ve hassasiyetle başlayan ve  tendonlardainflamasyon yaratan kas iskelet sistemi problemine verilen isimdir. 
 

Elin ve el bileğinin aşırı kullanımı sonucu tendonlarda tekrarlayan gerilimler  olmaktadır. Bu tekrarlayan gerilimler  golfçü dirseği noktasında ödem ve inflamasyon oluşmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte tendonlarda küçük yırtıklar meydana gelmektedir.
 

Golfçü dirseği golf oyuncularının yanı sıra raket sporlarında ve atış içeren sporlarda  sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Aynı zamnda bilgisayar başında çalışanlarda , marangozlarda, ev hanımlarında görülebilmektedir. Tenis oyuncuklarında da servis sırasında dirseğin iç kısmına yapışan kasların aşırı kullanılmasına bağlı golfçü dirseği ile karşılaşmak mümkündür.
 

Golfçü dirseğine yakalanan hastalar dirseğin iç kısmında tüm kol boyunca ağrıdan şikayetçi olmaktadır. Bununla birlikte el bileğinin aşağı doğru bükülmesi sırasında , ağır bir şey kaldırıldığında, yumruk yapıldığında  ağrı hissederler.
 

Golfçü dirseğindeki ağrı, ödem ve inflamasyon  için dirsek çevresine günde 3-4 kez 20 dk’lık buz uygulaması yapılabilir. Fizyoterapistin önereceği egzersizler ile tedavi desteklenmelidir. Aynı zamanda golfçü dirseği ortezi iletendonlarda dinlenme elde edilerek ağrının azalması sağlanabilir.

Bankart Nedir?
Bankart lezyonu ilk olarak 1938’de Bankart tarafından tanımlanmıştır. Omuz eklemi çevresindeki ...
Donuk Omuz Nedir?
Donuk omuz bir diğer adıyla adeziv kapsülit, omuz ekleminde kasılma özelliği olmayan eklem kapsülünün sertliğine bağlı ...
Patellofemoral Ağrı Sendromu Nedir?
Patellofemoral ağrı dizde bağ yırtıkları, plika sendromu, bursitler, tendinitler gibi patolojiler dışında ...