Osteoartrit Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Osteoartrit Nedir?

Osteoartrit Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

 

OSTEOARTRİT NEDİR?

 

Artrit; eklemlerin iltihaplanması anlamına gelen genel bir terimdir . Osteoartrit ise en sık görülen artrit çeşitlerinden biridir. Eklemlerdeki kıkırdağın parçalanması ile ilişkili olan Osteoartrit  vücudun neredeyse her ekleminde görülebilir. Ağırlıklı olarak  kalça eklemi, diz eklemi ve omurganın  yanısıra  el ve ayak parmaklarını da etkiler.

 

OA olarak da adlandırılan osteoartrit, daha önce yaralanma, aşırı stres veya altta yatan bir kıkırdak bozukluğu olmadıkça diğer eklemleri etkilemez .

 

Kıkırdak normal eklemlerde kemiklerin uçlarını örten bir malzemedir. Başlıca işlevi eklemlerdeki sürtünmeyi azaltmak ve "amortisör" olarak işlev görmektir. Normal kıkırdağın şok emici kalitesi, şekil değiştirme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

 

Osteoartrit , kıkırdağın sertleşmesine ve elastikiyetini kaybetmesine neden olur , bu da eklemlerin  daha duyarlı hale gelmesinezemin hazırlar. Zamanla kıkırdak bazı bölgelerde yıpranabilir, bu da amortisör olarak işlevini azaltır. Kıkırdak bozulurken tendonlar ve bağlar gerilir ve ağrıya neden olur. Durum kötüleşirse, kemikler birbirlerine sürtünebilirler.

 

Osteoartit  yaklaşık 27 milyon Amerikalıyı etkilemektedir. Hastalığın gelişimi yaşla birlikte artar. 60 yaşın üzerindeki insanlarda  bir dereceye kadar osteoartrit vardır, ancak şiddeti değişkendir. 20-30'lu yaşlardaki insanlarda bile osteoartrit görülebilir. Genellikle eklem yaralanması veya aşırı kullanımdan kaynaklanan tekrarlayan stres gibi altta yatan bir sebep vardır. 50 yaş üstü insanlarda erkeklerde kadınlardan daha fazla osteoartrit  görülmektedir.

 

Osteoartrit Belirtileri;

 

Osteoartrit semptomları zamanla gelişir ve şunları içerir:

 

·         Eklem ağrısı ve özellikle de hareketle artan  ağrı,

·         Aşırı kullanımdan veya uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra ağrı

·         Dinlenmeden  sonra rijitlik (eklemlerde sertlik),

·         Parmakların orta ve son eklemlerinde kemiklerde  genişleme (ağrılı olabilir veya olmayabilir),

·         Eklem şişmesidir.

 

Bir kişinin osteoartrit geliştirme riskini artıran birkaç faktör vardır. Kalıtsal faktörler ve obezitenin yanısıra  eklemlerin aşırı kullanımı, eklemlerdeki yaralanma öyküleri  OA gelişimini etkiler. Aynı zamanda artritin en yaygın ikinci tipi olan  romatoid artritli kişilerde osteoartrit gelişme olasılığı daha yüksektir. Buna ek olarak, aşırı büyüme hormonu gibi bazı nadir koşullar osteoartrit için zemin hazırlamaktadır.

 

Snapping Hip Sendromu Nedir?
Dancer’s hip olarak da adlandırılan Snapping Hip ; yürürken, koşarken, bir sandalyeden kalkarken..
Torasik Outlet Sendromu Nedir?
Torasik Outlet Sendromu boyun bölgesi derin kasları, göğüs kasları ve köprücük kemiği kaslarının oluşturduğu üçgende ve boynun ...
İnme Nedir?
İnme diğer bir adıyla felç, ölüm veya kalıcı engele sebep olabilen ...