Refleks Terapi | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Refleks Terapi

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Refleks Terapi

Refleks terapi; yüz, eller ve ayaklardan beyinle bağlantılı sinir noktalarının elle uyarılmasıyla beynin yeniden yapılanmasını, merkezi sinir sistemini ve hormonları uyarıp vücudun dengesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Refleks terapi uygulaması özel noktalara elle yapılan uygulamalar sonucunda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar, hormonal sistem, kan dolaşımı, organlar, kaslar ve beyin fonksiyonlarını uyarır. Bu noktalar merkezi sinir sistemi ile organlara bağlantılıdır. Fiziksel, zihinsel, duygusal denge ve beynin dengesi refleks terapi ile yeniden kurulur.
 
Refleks terapinin etki mekanizması nedir?
Evrendeki her olayın bir dengesi vardır. Her olay birbiriyle bağlantılıdır. İnsan vücudu için de bu durum geçerlidir. Mesela baş ağrılarının sebebi karaciğeriniz veya safra keseniz olabilir. Refleksolojide uygulama yapılan noktalar, refleks zoneları, çalışılan organ bölgeleri, fonksiyonlar ve vücut parçaları da birbiriyle bağlantılıdır. Refleks terapide de birbiriyle bağlantılıdır her uygulama. Refleks terapi yüzden yapılan bir uygulama olduğundan daha avantajlıdır. Çünkü beyne daha yakındır. Yüzdeki kan dolaşımı ve sinir ağları sayesinde vücudumuzdaki değişikleri yüzümüzde direk görmek mümkündür. Yüzümüz vücudumuzun bir yansıması şeklindedir. Vücudun hızlı bir şekilde yüze yansımasının da tedavinin etkisinin daha fazla olacağının göstergesidir. Aynı zamanda da meridyenler de yüzde başlar ve yüzde birleşir.
 
Refleks terapinin etki mekanizması;
-Geleneksel Çin Tıbbına göre; Meridyen (enerji akış teorisi)
-Deri altı basınç reseptörleri ile omurilik ve üst merkezlere bilgi taşınması
 
Refleks terapide yüzden yapılan teknikler enerjinin düzenlenmesini sağlar. Yüzden yapılan uygulamanın etkisinin güçlü olmasının sebebi yüzdeki sinir bağlantılarının direk beyinle ilişkili olmasındandır. Uygulamalar sonucunda endorfin salınımı uyarılır. Endorfin vücudun zihinsel, fiziksel ve emosyonel dengede olmasında önemli bir yere sahiptir. Refleks terapi ile merkezi sinir sistemine uyarılar gönderilerek spesifik organları, kan dolaşımını ve hormonları salgılayan bezleri ve immün sistemi uyarıyoruz. Bağışıklık sistemini de güçlendirirken, daha genç ve daha sağlıklı bir görünüm de elde ediyoruz.
 
Refleks terapi ile semptomlar değil, hastalığın asıl nedeni tedavi edilir. Refleks terapiye göre vücuttaki herhangi problem yüzde karşılık gelen bölgeye deposit olarak yansır. Deposit o bölgede blokasyona sebep olur. Blokasyonun nedeni organın işleyişinde, dolaşımında, sinirsel uyarımında veya organ meridyeninin enerji akışından kaynaklanan problemden oluyor.
 
Doğuştan veya sonradan beyinde oluşan hasarların da onarımının refleks terapiyle yapılması mümkündür. Çünkü beynin sürekli değişen ve yenilenen bir yapısı vardır. Refleks terapi ile beyne gönderilen sinyaller o bölgede sinir ağlarının artmasına yeni bölgelerin oluşmasına yardımcı olur.
 
*Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.