Refleksoloji Nedir? Refleksoloji Nasıl Uygulanır? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Refleksoloji Nedir? Refleksoloji Nasıl Uygulanır?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Refleksoloji, alternatif tıp yöntemlerinden birisi olarak kullanılan ve tarihi yaklaşık 5000 yıl öncelere dayanan bir yöntemdir. Herhangi bir olayda vücudun kendini iyileştirme gücünün yine kendi vücudundan geldiğine inanılarak yapılmaya başlanılan bir sistemdir. Bu düşünceden yola çıkarak her iyi ayak tabanında organ yansımaları vardır ve ayakaltında çeşitli teknikler ile yapılan uygulamalar vücutta/organlarda/hormonlarda cevap açığa çıkarır.

 

 

Refleksoloji Nedir?

 

Refleksoloji, vücudun kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokmaktır. Ayakların altında bulunan organlara, omurgaya, kas iskelet sistemine yönelik olarak yapılan bir uygulamadır ve genel gevşeme sağlar. Refleksoloji de ayakaltından yapılan uyarılar dokunma duyusu sayesinde reseptörler tarafından algılanır ve Merkezi Sinir Sistemi ile üst merkezlere taşınır. Üst merkezlere taşınan uyarılar ilgili kas/organ/hormon da gevşeme cevabı açığa çıkarır. Tedaviyi yaparken hassas bölgelerde elimizin altına kum tanesi büyüklüğünde krepitasyonlar gelir ve bu da bizim tedaviye yön vermemizi sağlar. Çünkü o bölgede bulanan krepitasyonlar ilgili meridyenin akışını bozarak bir takım problemler ortaya çıkarırlar. Refleksolojinin en çok kullanıldığı alanlar özellikle nörolojik hasta gruplarıdır. Yapılan çalışmalarda Romatoid artritli, Fibromyaljili, Multiple Sklerozlu, Serebral Palsili birçok hastada kullanılmış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Özellikle cerrahi sonrası hastaların ağrılarının azaltılması için hastanede yapılan birçok çalışma vardır ve hemen hemen hepsinin sonucu olumludur.

 

 

Refleksoloji Nasıl Uygulanır?

 

Refleksoloji, hastanın hikâyesinden sonra terapistin ayakaltında hissettiği krepitasyonlara göre belirlenen tedavi programı ile başlar. İlgiyi bölgeye yapılacak olan farklı teknik ve tutuşlar ile bir nevi masaj uygulaması yapılmaktadır. Ortalama olarak 45-60 dakika arası bir seans süresi vardır. Refleksoloji sonrası hastalarda yorgunluğun azalması ve enerji artışı ilk ortaya çıkan belirtidir. Düzenli olarak sağlıklı kişilerde yapılan refleksoloji uygulaması stresin azaltılması, uyku kalitesinin düzene girmesi, yorgunluğun azalması gibi olumlu semptomlar açığa çıkarır. Nörolojik hasta gruplarında kısa sürede olumlu etkiler görülse de minimum 4-6 ay gibi bir sürede çalışmaların devam etmesi gerekmektedir. İlgili bölgede ki krepitasyonların azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılması ile enerji akışı doğru bir şekilde yeniden sağlanmaya başlar.

 

 

Refleksoloji, en eski alternatif tıp yöntemlerinden birisidir. Özellikle Asya bölgesinde hala hastalıkların tedavisinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Genel sağlığınız için düzenli olarak yaptıracağınız refleksoloji uygulaması kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.