Refleksoloji | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Refleksoloji

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Refleksoloji

Refleksoloji’nin tarihi 5000 yıl öncesine, Mısır Firavunlarına kadar uzanmaktadır. Tarihte Refleksoloji’nin Hindistan’da, Japonya’da, Çin’de ve Amerika’nın yerli Kızılderili medeniyetlerinde bilindiği kaydedilir. Refleksoloji’yi çok sonra, 1900’lü yıllarda, Dr. William Fitzgerald yeniden keşfetmiştir. Dr. Fitzgerald Refleksoloji’yi, bir ağrı kesme yöntemi olarak kullanmıştır.
 
Zamanla, Amerika kıtasından dünyanın dört bir köşesine yayılan Refleksoloji, ayaklardaki belli refleks noktalarının bulunmasıyla yavaş yavaş bugünkü şeklini almaya başlamıştır. Refleksoloji, ayaklara uygulanan özel ovma hareketleriyle vucudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerjiyi çözerek, bedenin kendi kendisini iyileştirme gücünü harekete geçirmesi olarak tanımlanabilir.
 
Refleksoloji Terapisi kişinin kendisini, fiziksel, duygusal ve ruhsal bakımdan iyi hissetmesini sağlar ve kişiye doğal dengesini kazandırır. Refleksoloji, bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen refleks noktalarının ayaklarda olduğu ve bu noktaların beden anatomisinin aynası olduğu prensibine dayanan bir sanattır.
 
Refleksolojinin ana amacı dolanım ve lenf sisteminde ki problemleri düzelterek; vücudun doğal dengesinin yeniden sağlanması, toksinlerin atılması, vücudun kendini iyileştirme mekanizmasının aktive olmasıdır.Refleksoloji, hem hastalıklardan korunma, hem de oluşan problemlerin hafifletilmesi açısından uygulanabilir.
 
Etki mekanizmaları;
1) Geleneksel Çin tıbbına göre; Meridyen (enerji akışı) teorisi
2) Deri altı basınç reseptörleri ile omurilik ve üst merkezlere bilgi taşınmasıdır. Refleksoloji, hem hastalıklardan korunma, hem de oluşan problemlerin hafifletilmesi açısından uygulanabilir.
 
Refleksoloji aşağıdakiler de dahil pek çok durumda yardımcı olabilir:
1) Stres, Yorgunluk, Miğren, Başağrısı
2) Kadın hastalıkları, Regl sorunları, İdrar Kaçırma
3)Kabızlık, Hazımsızlık, Sırt ağrısı, Romatizma, Siyatik, Eklem iltihaplanmaları, Sinüzit, Astım, Prostat sorunları.
4) Serebral Palsy (CP), Mental Motor Retardasyon( MMR), Kas hastalıkları, Hemipleji (Felç), Epilepsi
5) Konuşma bozuklukları, Algılama ve dikkat eksikliği