Serebral Palsi Nedir? Beynin Etkilenmesinin Sonuçları Nelerdir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

  Serebral Palsi Nedir? Beynin Etkilenmesinin Sonuçları Nelerdir?

  Facebook'ta Paylaş
  Tweetle

  Serebral Palsi, doğum öncesi, doğum sonrası ve doğum esnasında olmak üzere bebeğin çeşitli nedenler ile etkilenmesi sonucu ortaya çıkan kalıcı, beyin hasarının eşlik ettiği ancak ilerleyici olmayan bir hastalıktır.  Beynin etkilenmesi sonucu kas kasılmaları, postür problemleri, hareket yetersizliği, dil problemleri, iletişim problemleri, yutma bozuklukları, duyu, algı problemlerinin eşlik ettiği bir hastalıktır.

   

   

  Serebral Palsi Nedir?

   

  Serebral Palsi, beynin çeşitli nedenler ile etkilenmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. En önemli risk faktörü bebeğin oksijensiz kalmasıdır. Doğumdan önce, doğum esnasında ya da sonrasında bebeğin oksijensiz kalması beyin hasarına yol açar. Hastalığın şiddeti bebeğin ne kadar süre oksijensiz kaldığı ile doğrudan ilişkilidir. En sık karşılaşılan risk faktörlerine baktığımızda; kan uyuşmazlığı, annenin veya bebeğin geçirdiği enfeksiyonöz hastalıklar, sarılık, erken doğum, kordon dolanması sonucu bebeğin oksijensiz kalması, ateşli hastalıklar ve beynin etkilenmesine neden olabilecek her türlü durum risk faktörleri arasında yer alır. Serebral palsi hem dünya genelinde hem de ülkemizde sık karşılaşılan bir özürdür. Dünya genelinde her 1000 doğumda Serebral palsi görülme olasılığı 2-2.5, ülkemizde ise bu oran 4.4’tür. Ülkemizde bu oranın daha fazla olmasının en büyük nedeni akraba evlilikleri ve bebek bakımının yetersiz olmasıdır.

   

   

  Serebral Palsi’de Beynin Etkilenmesinin Sonuçları Nelerdir?

   

  Serebral Palsi, de hastalığın şiddeti, ortaya çıkan semptomlar beyin hasarına neden olan faktöre ne kadar maruz kalındığı ile doğru orantılıdır. Başka bir ifade ile beynin etkilenen bölümlerine göre semptomlar açığa çıkar. Serebral palsili bir çocukta en sık karşılaşılan problem fiziksel etkilenimdir. Fiziksel olarak çocuklarda yürüyememe durumu ya da modifiye edilmiş şekilde yürüme durumu vardır. El, kol, bacak kaslarında spastisite dediğimiz istemsiz kasılmalar meydana gelmektedir ve bu kasılmalar fiziksel olarak çocuğun hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır.

   

   

  Serebral Palsi, de fiziksel etkilenim birçok çocukta karşılaşılan bir problemdir bunun dışında bağırsak problemleri, dil-konuşma problemleri, zeka geriliği, epilepsi nöbetleri, iletişim problemleri, sosyal izolasyon gibi problemlerde etkilenim şiddetine göre hastalığa eşlik etmektedir. Serebral palsi tanısı tam olarak 2 yaşında konulabilse bile değerlendirme sonucu riskli olduğu düşünülen bebekler en hızlı sürede fizik tedaviye başlamalıdır.

   

   

  Beynimiz doğru uyarılar aldığında kendini yenileyebilen, gelişebilen bir yapıdır. Büyümenin en hızlı olduğu dönemlerden birisi olan 0-2 yaş döneminde çocuğa yapılacak olan ufak dokunuşlar, egzersizler gelişimini olumlu bir şekilde etkileyecektir.