Serebral Palsi | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Serebral Palsi

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Serebral Palsi için Aile Eğitim Programı

Serebral palsi beyinde oluşan hasar sonucunda ortaya çıkan klinik bir tablodur. Serebral palsi beyindeki fonksiyon bozukluğuna bağlı olarak, ilgili bölgenin gönderdiği bozuk sinyallerden kaynaklı spastisite, hipotonus, ataksi gibi bulguların açığa çıktığı hastalıktır. Bu yüzden serebral palside beynin hasarlı bölgesine yönelik bir tedavi programı belirlenmelidir.
 
Serebral palsi çocuğun hayatı boyunca devam eden bir süreçtir. Bu yüzden tedavisi çocuk büyüme devam ettikçe sürekli olmalıdır. Özel eğitim ve rehabilitasyon sürecinde yapılan tedaviler kas iskelet sistemi, duyu organları ve etkilenen bölgelerdir. Ancak beynin yapısındaki hasarlanmadan dolayı beynin fonksiyonlarına yönelik olan tedavi yöntemi Refleks terapidir.
 
Refleks terapi temelde sinirler, kafa çiftleri (kraniyel sinirler), kan damarları ve beyin hücreleri üzerine yoğunlaşır. Bu bölgelerde iyileşmeyi ve yenilenmeyi sağlar. Erken dönemde yüzdeki sinir uzantılarına ve kan damarlarına yapılan uygulamalar ile net bir cevap alınması sağlanır.
 
Refleks terapinin ne kadar süreceği çocuğun etkilenimine ve durumuna bağlıdır. Çünkü her çocukta etkilenim ve progresyon (ilerleyiş) farklılık gösterir. Tedavi süresince ailenin ve çocuğun şikayetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Tedaviis uzun bir süreç olduğundan çocuğun ailesi tedaviye evde devam etmek istemektedir. Bazen bu durum daha etkili ve konforlu olmaktadır.
 
Hayat boyu devam eden bu süreçte Refleks terapi evde çocuğun ailesi tarafından kolaylıkla uygulanabilmektedir. Kliniğimizde aileye verilecek olan eğitim ile birlikte aileler bu yöntemi düzenli ve konforlu bir şekilde evde yapabilmektedir.
 
Aile eğitimi, aileler için hem daha verimli hem de daha az maliyetlidir. Tedavi sürecinin uzun soluklu olması da aile eğitiminin daha avantajlı olduğunu göstermektedir. Ailede tedaviyi uygulayabilecek olan 2 kişiye uzman kişiler tarafından verilen bu eğitimle birlikte haftada 1 çocuklarına kliniğe getirmek yerine evde her gün uygulama fırsatını elde edebilirler. Tedavi sürecinde yapılan 3-6 aylık periyotlarhalindeki kontrollerle tedavi programı güncellenmektedir.