Serebral Palsi ve Aile Eğitimi Nedir? Nasıl Uygulanır? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Serebral Palsi ve Aile Eğitimi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Serebral Palsi ve Aile Eğitimi, çocuğun tedavisinde ailenin de bire bir rol aldığı bir tedavi şeklidir. Tedavinin içerisinde Alternatif tıp yöntemlerinden birisi olarak kullanılan Refleks Terapi uygulaması vardır. Refleks Terapi uygulaması ile beynin yeniden eğitilmesi, geliştirilmesi amaçlanır. Çocuğun ihtiyaçlarına göre hazırlanan bir programdır ve tedaviler kişiye özgü olarak sadece o çocuk için verilir.

 

 

Serebral Palsi ve Aile eğitimi Nedir?

 

Serebral Palsi ve Aile Eğitimi, uygulanan Refleks Terapi uygulamasının ailelere öğretilmesiyle ailelerin tedaviyi evde kendileri yaptıkları bir uygulamadır. Serebral Palsi beynin etkilenimine göre farklı semptomlar ortaya çıkaran bir hastalıktır. Fiziksel etkilenim ön planda olmakla birlikte epilepsi nöbetleri, bağırsak problemleri, yutma bozukluğu, dil-konuşma bozukluğu, duyu, algı gibi problemler hem çocuğun gelişimini kısıtlamakta hem de aileler için büyük problemler yaratmaktadır. Çocuğun tedavi süreci genellikle fizik tedavi ile başlar ve ilerleyen yaşlarda ihtiyaçlarına göre dil-konuşma terapisi, yutma terapisi, duyu bütünleme terapisi gibi ek tedavilerde alınır. Son dönemde aileler alternatif tedavi yöntemlerine yönelmektedir ve refleks terapi de bu konuda ön plana çıkmaktadır. Uygulanan refleks terapi başlı başına bir tedavidir ancak kesinlikle diğer tedaviler ile birlikte bir bütün içerisinde ilerlemelidir.

 

 

Serebral Palsi ve Aile Eğitimi Nasıl Uygulanır?

 

Serebral Palsi ve Aile Eğitimi, çocukların tedavilerinde ki başarıyı arttırmakta, gelişimine olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Refleks Terapi ile birlikte çocukların fizik tedavi süreci daha hızlı ilerlemeye başlar. Refleks Terapi programı aileye verilmeden önce iyi bir değerlendirme süreci ile çocuğun ihtiyaçları belirlenir. Hangi beyin lobunda etkilenim var, fiziksel olarak yapıp yapamadıkları, başka bir sıkıntısı var mı bunlar belirlenir ve tamamen kişiye özel olarak bir program hazırlanır. Hazırlanan bu programa en az 2 aile üyesi katılır ve 2-3 günlük bir kurs süreciyle yapılacak olan tedavinin hepsini öğrenmiş olur. Aile eğitimi ile birlikte çocuğunuza istediğiniz saatte refleks terapi uygulamasını yapabilirsiniz. Refleks Terapi uygulamasının etkilerini 1.aydan itibaren görmeye başlarsınız ve minimum 6 ay süreyle uygulamanız gerekmektedir. 3 ayda bir yapılan kontroller ile tedavi programına eklenecek, çıkarılacak noktalar tekrar belirlenip aileye program verilir.

 

 

Serebral Palsi ve Aile Eğitimi, son dönemde sıkça başvurulan bir tedavi şeklidir. Çocuğunuza her gün uygulayacağınız Refleks Terapi ile hem gelişiminin daha iyi olduğunu göreceksiniz hem de sizde tedavinin bir parçası olarak görev alacaksınız.