Skolyoz Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Skolyoz Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Skolyoz, görülme sıklığı  % 0,47-5,2 arasındadır. Türlerine bakıldığı zaman idiopatik, kongenital ve nöromusküler olarak üçe ayrılır. En sık görülen şekli idiopatik skolyozdur ve nedeni bilinmemektir. Tüm vakaların % 80’inini adölosan (Ergenlik) İdiopatik Skolyoz oluşturmaktadır. Ergenlik döneminde hızlı boy uzamasına karşılık kasların bu duruma adapte olamamasına bağlı olarak  skolyoz daha sık görülmektedir. Basitçe omurganın simetrisinin gözlemlenmesi ile erken teşhisi çok kolay ve mümkündür. Bu simetriyi omuz seviyelerimiz ve  dizlerimiz eşit hizada mı,  göbek deliğimiz vücudumuzun tam ortasında mı diye  kontrol ederek gözlemleyebiliriz.

 

 

Skolyoz Nedir?

 

Skolyoz, en basit tanımı ile; omurgaya arkadan bakıldığında yukardan aşağıya düz bir hat olduğu düşünülürse, bu hatta göre sağa veya sola doğru olan omurgadaki eğriliktir. Skolyoz sadece omurga problemi olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda omuz ve kalça kuşağını da  etkilenmesinden dolayı çok boyutlu bir ortopedik deformite olarak betimlenmelidir. Skolyozun oluşum nedeni hala belirsiz olmakla birlikte sadece yüzde 20 vakada sebebi belirlenebilmiştir. Skolyoza ; nörolojik, kemik kaynaklı, travmatik, eklem veya bağ dokusu problemleri neden olabilirken, günlük alışkanlıklarımıza, yürüyüş problemlerimize,  kiloya ve egzersiz yapmamaya da bir cevap olarak skolyoz açığa çıkabilir.

 

 

Skolyoz, için  10 derecenin üzerindeki eğrilikler önemlidir. 10 dereceye kadar olan eğrilikler sağlık açısından çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarmazlar. Bu konuda ki önemli ayrıntı eğriliğin fonksiyonel mi yoksa yapısal mı olduğudur. Daha açıklayıcı bir ifade ile belirli pozisyonlarda eğrilik ortadan kalkıyorsa o eğrilik fonksiyoneldir. Tedavi edilmediği sürece eğrilik yapısal olmaya başlar ve sonucunda cerrahiye kadar uzanan bir süreç ortaya çıkar.

 

 

Skolyoz Nasıl Tedavi Edilir?

 

Skolyoz, tedavisinde son yapılan çalışmalara göre; manuel terapi ve egzersiz tedavisi ön plana çıkmaktadır. Manuel terapi ile gergin olan bağlar, kaslar ve yumuşak dokulara müdahale edilerek eğriliğin önüne geçmeye çalışılır. 2015 yılında Journal of Bodywork and Movement Therapies’te yayınlanan makalede; manuel terapi uygulaması ve daha sonrasında ev programı ile takip edilen ikiz hastalarda eğriliklerin derecesi 19 ve 15 derece azalmıştır. Journal of Physicial Therapy Science dergisinde 2016 yılında yayınlanan çalışmada 4 haftalık manuel terapi sonucu Skolyoz açılarında azalma kaydedilmiştir. Ancak 4 haftadan sonra açılarda bir değişim kaydedilmemiştir. Bu noktada da devreye egzersiz tedavisi girmektedir.

 

 

Skolyoz, Manuel terapi uygulamaları sonrasında elde edilen kazanımlar egzersiz tedavisi ile desteklenmelidir. Bu şekilde eğrinin açısının azaltılması ve daha sağlıklı bir görünüm elde edilmesi amaçlanır. Journal of Exercise Rehabilitation dergisinde 2016 yılında yapılan çalışmada ise; 12 hafta boyunca haftada 3 kez yapılan core stabilizasyon egzersizleri ile Skolyoz açısında tedavi öncesine göre azalma kaydedilmiş ve aynı zamanda kas gücünde artış saptanmıştır. Egzersiz Skolyoz tedavisinde her zaman programa eklenmelidir ve kalıcı sonuçlar elde edebilmek için disiplinli bir şekilde minimum 6 ay yapılmalıdır.