Snapping Hip Sendromu Nedir? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Snapping Hip Sendromu Nedir?

Snapping Hip Sendromu Nedir?
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

 

SNAPPİNG HİP SENDROMU NEDİR?

 

Dancer’s hip olarak da adlandırılan Snapping Hip ; yürürken, koşarken, bir sandalyeden kalkarken veya bacağın etrafında dönme sırasında kalçadan gelen bir ses ya da kalçada kopma hissi uyandıran bir durum olarak tanımlanabilir.

 

Çoğu insan için bu durum sinir bozucu değildir ve tek belirti, kalçadan gelen sestir. Snapping hip ‘teki bu ses atlama şeklindedir. Fakat sporcular ve özellikle dansçılar için,  ağrı ve kas zayıflıklarını içerdiğinden  Snapping Hip belirtilerini erken yakalayıp tespit etmek performans açısından önemlidir.

 

Çoğu Snapping Hip vakasındaki atlama sesi, kalçadaki bir kas veya tendon hareketinden kaynaklanır.  En yaygın Snapping Hip görülen bölge ; bacağın dış kısmındaki iliotibial band olarak bilinen bağ dokusu bandının, büyük trokanter olarak adlandırılan uyluk kemiği parçasının üzerinden geçtiği kalçanın dış yanındaki bölgedir. Düz durduğunuzda bu bant trokanterin arkasındadır. Bununla birlikte, kalçanızın bükülmesiyle, bant trokanterin üzerinde ve önünde hareket eder. Bu atlama sesine neden olabilir.

 

Üst uyluğun iç kısmına bağlanan iliopsoas tendonunda da kalça hareketi ile atlama hissi oluşabilir. Atlamanın bir başka bölgesi ise, kalça eklemini oluşturmak için kalçanın üst kısmındaki topun pelvisteki sokete uyduğu noktadır.

 

Tedavi programında mutlaka  quadriceps, iliotibial bant , hamstring ve piriformis kaslarının germesine yer verilmelidir.

 

 

Sıcak Havalarda Vücudumuzda Neler Olur? ...
Havaların ısınmasıyla birlikte insan vücudunda da değişiklikler meydana gelmeye başlamıştır.
Bel Fıtığı Nedir?
Bel fıtığı en çok 30-50 yaş arası insanlarda görülmektedir. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre daha fazladır.
İnme Nedir?
İnme diğer bir adıyla felç, ölüm veya kalıcı engele sebep olabilen ...