Yüz Felci Nedir? Yüz Felci Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır? | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Yüz Felci Nedir? Yüz Felci Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Yüz felci, yüzün her iki tarafını inerve eden sinirlerden herhangi birinde oluşabilecek probleme bağlı açığa çıkar. Tek tarafta olan sinir problemi yalnızca o tarafta sorun açığa çıkartır. Fasiyal snir beyinden başlayıp gözaltına doğru ilerler ve buradan dallanır. Fasiyal sinir sayesinde yüzümüzdeki kaslar çalışır. Aynı zamanda da gözyaşı, salgılar ve tat duyusu da bu sinir aracılığıyla gerçekleşir.

 

 

Yüz Felci Nedir?

 

Yüz felci, fasiyal sinirin hasarı sonucunda görülen bir klinik tablodur. Hasarın olduğu taraftaki kaslar zayıflar ve yüzün görüntüsü değişir. Göz kapağı hareketlerinde, ağız hareketlerinde problemler açığa çıkar. Yüz felci sebebe göre kalıcıdır veya geçicidir. Viral enfeksiyonlar, cerrahi sebepler, orta kulak iltihabı, nörolojik hastalıklar, kafatası ve yüz kemiği kırılmaları, doğum travmaları, genetik sebepler, inme gibi sebepler yüz felcine neden olmaktadır. Yüz felcinde mimikler açığa çıkmaz, yüzün bir tarafı sarkar. Aynı zamanda da yüzde ağrı, baş ağrısı, salya akması, yeme içmede zorluk, gözyaşı kontrolünün sağlanamaması, kas seğirmeleri, kulak çınlaması, kulak ağrısı, sese karşı hassasiyet, gözde ve ağızda kuruluk belirtileri de ayrıca görülmektedir. Yüz felcinin 3 dereceli etkilenimi vardır. 1. Derece etkilenim de fasial sinir sersemlemiştir. 8 hafta içerisinde iyileşme olur. 2. Derecede fasiyal sinir zedelenmiştir. 4 ay sonra iyileşme görülür. 3. Derece etkilenim de ise fasiyal sinir ciddi bir şekilde adelenmiştir. İyileşme çok yavaştır ve çoğu zaman tam iyileşme görülmez. Cerrahi müdahale gerektirebilir.

 

 

Yüz Felci Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

 

Yüz felci, fizik tedavi, botoks, ve cerrahiyle müdahalenin yanı sıra Refleks terapi de uygulanmaktadır. Refleks terapi ile yüzdeki kan dolaşımı artar. Sinir uyarılmasıyla birlikte artan kan dolaşımı siniri besleyerek iyileşme süreci hızlanır. Kas çalışması ile de her bir kasa tek tek yapılan uygulama sonunda kasların hareketine hatırlatıcı uyarılar gönderilir. Refleks terapi programı etkilenen sinirin inerve ettiği bölgeye ve ilgili alanlara yönelik oluşturulan programla uygulanır. Refleks terapi yüzden uygulanan bir programdır ve yan etkisi yoktur. Her gün uygulanabilmektedir. Haftada en az 2 veya 3 seansla başlayıp en az 3 ay sürmektedir.

 

 

Yüz felci, sadece kozmetik anlamda problem olarak düşünülür genelde ancak göz problemleri, uyku problemleri, yeme içme sorunları da olmaktadır. Aynı zamanda hastanın sosyal ve psikolojik etkilenimi de söz konusudur. Dolayısıyla hastanın yaşam kalitesi de etkilenmektedir.