Yüz Felci | Anima Rapha
Çankaya/Ankara/Türkiye
0 (850) 217 92 54
0 (312) 473 99 33
0 (507) 217 92 54

Yüz Felci

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Yüz Felci için Aile Eğitim Programı

Yüzün her iki tarafını inerve eden sinir ayrıdır. Bu yüzden tek tarafta olan sinir problemi yalnızca o tarafta sorun açığa çıkartır. Fasiyal snir beyinden başlayıp göz altına doğru ilerler ve buradan dallanır. Fasiyal sinir sayesinde yüzümüzdeki kaslar çalışır. Aynı zamanda da göz yaşı, salgılar ve tat duyusu da bu sinir aracılığıyla gerçekleşir.
 
Yüz felci de fasiyal sinirin hasarı sonucunda görülen bir klinik tablodur. Hasarın olduğu taraftaki kaslar zayıflar ve yüzün görüntüsü değişir. Göz kapağı hareketlerinde, ağız hareketlerinde problemler açığa çıkar. Yüz felci sebebe göre kalıcıdır veya geçicidir. Viral enfeksiyonlar, cerrahi sebepler, orta kulak iltihabı, nörolojik hastalıklar, kafatası ve yüz kemiği kırılmaları, doğum travmaları, genetik sebepler, inme gibi sebepler yüz felcine neden olmaktadır.
 
Yüz felcinde mimikler açığa çıkmaz, yüzün bir tarafı sarkar. Aynı zamanda da yüzde ağrı, baş ağrısı, salya akması, yeme içmede zorluk, gözyaşı kontrolünün sağlanamaması, kas seyirmeleri, kulak çınlaması, kulak ağrısı, sese karşı hassasiyet, gözde ve ağızda kuruluk belirtileri de ayrıca görülmektedir.
 
Yüz felcinin 3 dereceli etkilenimi vardır. 1. Derece etkilenimde fasial sinir sersemlemiştir. 8 hafta içerisinde iyileşme olur. 2. Derecede fasiyal sinir zedelenmiştir. 4 ay sonra iyileşme görülür. 3. Derece etkilenimde ise fasiyal sinir ciddi bir şekilde aedelenmiştir. İyileşme çok yavaştır ve çoğu zaman tam iyileşme görülmez. Cerrahi müdahale gerektirebilir.
 
Yüz felci sadece kozmetik anlamda problem olarak düşünülür genelde ancak göz problemleri, uyku problemleri, yeme içme sorunları da olmaktadır. Aynı zamanda hastanın sosyal ve psikolojik etkilenmi de söz konusudur. Dolayısıyla hastanın yaşam kalitesi de etkilenmektedir. Yüz felcine fizik tedavi, botoks, ve cerrahiyle müdahalenin yanı sıra Refleks terapi de uygulanmaktadır. Refleks terapi ile yüzdeki kan dolaşımı artar. Sinir uyarılmasıyla birlikte artan kan dolaşımı siniri besleyerek iyileşme süreci hızlanır. Kas çalışması ile de her bir kasa tek tek yapılan uygulama sonunda kasların hareketine hatırlatıcı uyarılar gönderilir.