Ağrılar İçin Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Vücudumuz temeli kemiklerden yani iskelet sisteminden oluşmaktadır. Tüm vücudu yani iskelet sistemini saran kaslar vücuda hareket yeteneği kazandırırken aynı zamanda kemiklerimizin üzerini örterek bir nevi koruyucu bir kılıf olarak görev yapar. Bu yüzden kaslarımız vücudumuz için çok önemlidir. Kaslarımızınen temel ihtiyacıise hareket etmektir, bu hareketlerin kontrollü ve spesifik olarak yapılması ise egzersizdir.

 

Egzersiz yaparak kaslarımızı optimum kuvvette tutarız. Kaslar insan vücudunda hareketlere izin verecek kadar esnek, aynı zamanda yer çekimine karşı koyacak kadar güçlü olmalıdır. Egzersiz bu nokta da devreye giren en önemli yardımcımızdır. Oluşan herhangi bir anormal duruma karşı kaslarımız tepki verir. Hareket kısıtlılığı,ağrı,zayıflık,ödem gibi semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Bu durumların hepsinin nedeni kasların optimum performanslarını sergileyememesidir. Doğru değerlendirme sonrası kısa olan kasların boyunun uzaması zayıf olan kasların güçlendirilmesi ile kaslar optimum performanslarını geri kazanır.Kas kuvveti yeterli olan bir vücudun dayanıklılığı, oluşan patolojik olaylara karşı cevap verebilme kapasitesi daha iyi olacaktır.

 

Bel ağrısında kaslar yeterli esnekliğe ulaştıktan sonra mutlaka kuvvetlendirme egzersizleri verilmelidir. Zayıf olan kaslar her zaman vücudunuzu yaralanmaya açık bir hale getirir. Bel bölgesi kaslarının güçlendirilmesi ile omurgamızın üzerine binen yükler dengeli bir şekilde karşılanır ve oluşabilecek ağrı cevabı en aza indirir. Zayıf olan kaslar üzerine binen yükü karşılayamadığı zaman vücut bu yükü tolere etmek için farklı modifikasyonlar geliştirir; farklı kas grupları yüklenir, omurgada hareketsizlik yada rotasyonel hareketler ortaya çıkar. Normalde olmaması gereken bu durumların hepsi ağrı kaynağı olabilir. O yüzden sorunun en başına dönerek kaslarımızı profesyonel bir destek ile güçlendirip yaralanmalara karşı vücudumuzu en uygun şekilde hazırlayabiliriz.