Quadriceps Femoris Strain Nedir?

Quadriceps kası üst bacağın ön tarafında yer alan bacağın uzanma ve bükülme hareketlerini hamstringle birlikte yapan kastır. Quadriceps kası adından da anlaşıldığı gibi 4 parçadan oluşur. Futbol, basketbol gibi yüksek hız ve çeviklik gerektiren sporlarda, sporcularda en güçlü olması gereken kaslardan biridir. Quadriceps yaralanması en sık görülen ve konservatif tedavisi yapılabilecek bir durumdur.

Quadriceps strain; normal hareket sınırlarının dışına çıkıldığında aşırı gerilmeden ve yüklenmeden kaynaklı olarak 4 parçadan herhangi birinin gövdesinde veya tendonunda meydana gelen yırtılmaya da sebep olabilecek yaralanmadır.

Quadriceps strain nasıl meydana gelir?

Spor esnasında sporcunun aşırı hızlanmasıyla quadriceps kası gerilir. Gerginlik ve hızlanmanın verdiği yüklenme kasın sınırlarını aştığında kas lifleri veya tendonlar yapıştıkları yerden kopmaya başlar. Kasların yorgun olması veya ısınmadan egzersiz yapılması quadricepsteki yırtılmalara sebep olmaktadır. Aynı zamanda kaslar arasındaki kuvvet dengesizliği yani zayıf quadriceps ve kuvvetli hamstring kasına sahip sporcunun yaralanma olasılığı daha yüksektir. Kasa doğrudan gelen darbe de yaralanmaya sebep olacak faktörlerdendir. Quadriceps kasının 4 parçasından herhangi birinde yaralanma olabileceği gibi bütün kasta da yaralanma meydana gelebilir.

Quadriceps Strain en çok kimlerde görülür?

Yüksek hız ve çeviklik içeren sporlarda; basketbol, futbol, ragbi, koşucular, atletler, atıcılar yüksek risk altındadır.

Quadriceps strain  semptomları nelerdir?

Quadriceps strainde tipik olarak uyluğun ön kısmında ani ve  keskin bir ağrı ilk  semptomdur,  çekilme hissi hissedilebilir. Her durumda olmasa da  şişme ve morarma gelişebilir.

1.       derece  Quadriceps Strain : Antremanı sonlandıracak kadar ciddi bir strain değildir.  Sporcu yürüme ve koşma konusunda hafif  sancıdan dolayı rahatsızlık ve zayıflık  hisseder.  Strainin  olduğu yerde ödem olmaz, sadece spazm ve bir yumru hissedilebilir.

2.       Derece Quadriceps Strain: 1. Derece straine göre semptomlar daha şiddetlidir. Sporcu oyuna ya da antremana devam edemez. Sporcu koşarken, atlarken veya tekmeleme sırasında ani keskin bir ağrı hisseder. Ağrı yürümeyi zorlaştırır. Ödem ve ciltte morarma meydana gelir. Strainin olduğu yere baskı yapıldığında ağrı hissedilir.  Diz tam olarak düzeltilemez ve dirence karşı diz düzeltme sırasında ağrı oluşur.

3.       Derece Quadriceps Strain : Uyluğun ön kısmında şiddetli, ani bir ağrı vardır.  Koltuk değneği olmadan yürümek imkansızdır. Yaralanmayı takiben hemen ödem gelişir ve 24 saat içinde belirgin bir morarma meydana gelir. Kas kasılması yoğun ağrı oluşturur. Sporcu 6-12 hafta müsabaka dışı kalabilir.

Quadriceps strain ağrı ve şişme şikayetlerinde soğuk uygulama ile müdahele edilir. Kasın dinlendirilmesi ve ağır aktiviteler yapmaması gereklidir. Gün içerisinde bacağı yüksek bir noktaya koyup dinlendirilebilir. 10 gün içerisinde belirtilerin bir çoğunda azalma görüldükten sonra spora veya normal hayata geri dönüş için uygun bir rehabilitasyon programıyla egzersizlere başlanır. Başlangıçta zorlama olmaması için vücut ağırlığıyla yapılan egzersizler tercih edilmelidir. Egzersiz sonrası soğuk uygulama yapılmalıdır.